wtorek, 18 czerwca

Jak informuje Reuters, Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) nałożyła grzywnę w wysokości 12 milionów dolarów na Apple za rzekome nadużywanie pozycji dominującej na rynku aplikacji mobilnych.

Według FAS dystrybucja aplikacji iOS przez Apple daje jej produktom przewagę konkurencyjną. Apple został obciążony kwotą 906,3 miliona rubli, co stanowi równowartość 12,1 miliona dolarów.

Grzywna wynika z sierpniowego orzeczenia, w którym stwierdzono, że Apple nadużył swojej dominującej pozycji w App Store i ograniczonej konkurencji na rynku aplikacji iOS, kiedy w 2019 roku usunął aplikacje do kontroli rodzicielskiej za używanie profili konfiguracyjnych.

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Kaspersky Lab, złożyła skargę antymonopolową do FAS po tym, jak Apple usunął jej aplikację Kaspersky Safe Kids z App Store. W tym czasie aplikacja była dostępna w App Store przez trzy lata, po czym została usunięta. Kaspersky twierdził, że aplikacja została usunięta tylko dlatego, że Apple wypuścił wtedy iOS 12 z własną funkcją Czas przed ekranem, która oferuje podobne funkcje kontroli rodzicielskiej.

„Apple zajmuje dominującą pozycję ze 100% udziałem w rynku aplikacji mobilnych dla systemu operacyjnego iOS, ponieważ to jedyna legalna możliwość zainstalowania takich aplikacji z App Store” – powiedział FAS w orzeczeniu, którym nakazał Apple zająć się naruszeniem przepisów i usuwając reguły, które pozwalają odrzucać aplikacje firm trzecich.

Apple powiedział, że „z szacunkiem” nie zgadza się z decyzją FAS i planuje się od niej odwołać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx