niedziela, 27 listopada

Apple wypuścił dziś trzecią wersję beta iOS 13.5 dla deweloperów wraz z pierwszą wersją beta Xcode 11.5, dającą podłoże pod wydanie opcjonalnych interfejsów API o powiadomieniach związanych z ekspozycją na COVID-19, które będą używane przez aplikacje zdrowia publicznego do tworzenia narzędzi śledzących kontakty osób z  koronawirusem.

iOS 13.4.5 został podwyższony do iOS 13.5, aby uwzględnić kod niezbędny do uruchomienia pierwszych aplikacji zbudowanych przy użyciu interfejsu API z powiadomieniami o narażeniu na zarażenie się COVID, a Xcode 11.5 zawiera nową wersję zestawu iOS SDK z interfejsem API.

Apple współpracuje z Google nad narzędziem informującym użytkownika o możliwym narażeniu na kontakt z nosicielem COVID-19, a Google dostarczył także aktualizację usług Google Play w wersji beta z interfejsem API i pakietem SDK dla wybranych deweloperów, którzy mogą je testować za pomocą Android Developer Studio.

Organy zdrowia publicznego mogą korzystać z tych nowych narzędzi, aby zacząć przygotowywać swoje aplikacje informujące o potencjalnym narażeniu się na kontakt z wirusem. Apple planuje wydać swój interfejs API już w połowie maja po okresie testowym.

Apple i Google ogłosili plan opracowania technologii śledzenia kontaktów opartej na technologii Bluetooth (znanej obecnie jako powiadomienie o narażeniu) 10 kwietnia, zapewniającej zorientowany na prywatność sposób śledzenia możliwości zarażenia się koronawirusem.

Wydany dzisiaj interfejs API jest pierwszą częścią dwufazowej pracy nad stworzeniem platformy powiadomień o narażeniu dla agencji zdrowia. Aplikacje utworzone przez zweryfikowane organy ds. Zdrowia mogą zawierać interfejs API, aby umożliwić smartfonom komunikację między sobą, zapewniając użytkownikom powiadomienia, jeśli zetkną się z kimś, u kogo zdiagnozowano COVID-19.

Gdy użytkownik smartfona z zainstalowaną aplikacją do śledzenia kontaktów wchodzi w kontakt z inną osobą, która ma również zainstalowaną aplikację, ich telefony wymieniają anonimowy sygnał identyfikacyjny. Jeśli jedna z tych osób zarazi się koronawirusem, może powiadomić wszystkie inne osoby, z którymi się kontaktowała a na telefony osób które wymieniły wcześniej sygnał identyfikacyjny zostaną wysłane powiadomienia.

Interfejs API działa na wielu platformach zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Androidem i został zbudowany z myślą o prywatności i przejrzystości. Losowy, zmieniający się co 15 minut identyfikator, jest przypisywany do telefonu danej osoby i przesyłany przez Bluetooth do pobliskich urządzeń.

Żadne informacje umożliwiające identyfikację użytkownika nie są powiązane z identyfikatorem, a lista identyfikatorów, z którymi dana osoba się kontaktuje, nie pozostawia numeru telefonu, chyba że użytkownik zdecyduje się go udostępnić. Użytkownicy z pozytywnym wynikiem testu nie zostaną zidentyfikowani dla innych użytkowników Apple ani Google, a dane o ich lokalizacji również nie będą gromadzone.

Czas ekspozycji jest rejestrowany w odstępach pięciominutowych, przy czym maksymalny czas ekspozycji jest ograniczony do 30 minut. Wszystkie metadane Bluetooth są szyfrowane, a szacunki na zarażenie będą zależeć od poziomu mocy sygnału Bluetooth w celu ustalenia odległości między dwoma telefonami nawiązującymi kontakt.

Organy zdrowia publicznego będą mogły zdefiniować i obliczyć poziom ryzyka zarażenia, który mogą przypisać użytkownikom w przypadku powiadomienia ich o możliwym narażeniu się na zarażenie COVID-19, umożliwiając precyzyjne powiadomienia, które ocenią narażenie na podstawie informacji takich jak przybliżona odległość i czas ekspozycji. Ryzyko narażenia jest obliczane na urządzeniach użytkowników w aplikacji, a dane nie są udostępniane Apple ani Google.

Apple i Google w piątek planują opublikować dodatkowe informacje, w tym przykładowy kod, który pomoże deweloperom zrozumieć, jak będzie działał system powiadamiania o możliwym zarażeniu oraz szczegółowe kryteria tworzenia aplikacji.

Szczegółowe informacje na temat prywatności dotyczące inicjatywy Apple dotyczącej powiadamiania o zarażeniu są dostępne na stronie Apple Contact Tracing, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat specyfikacji Bluetooth i kryptografii oraz z najczęściej zadawanymi pytaniami.

W przyszłości Apple i Google planują zadebiutować na szerszej platformie do śledzenia kontaktów opartej na technologii Bluetooth, która jest wbudowana w iOS i Androida, umożliwiając udział większej liczbie osób.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 lat temu

[…] zeszłym tygodniu Apple udostępnił trzecią wersję beta systemu iOS 13.5 z kodem niezbędnym do uruchamiania aplikacji zbudowanych przy użyciu interfejsu API Exposure […]

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx