piątek, 14 czerwca

Podczas dzisiejszej krótkiej konferencji Apple zaprezentował dziś M3, M3 Pro i M3 Max, czyli trzy czipy z przełomowymi technologiami, które zapewniają radykalny wzrost wydajności i otwierają przed użytkownikami Maca nowe możliwości.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, są to pierwsze czipy powstałe z wykorzystaniem 3‑nanometrowej technologii wytwarzania. Dzięki niej w mniejszej przestrzeni mieści się więcej tranzystorów, a sprzęt działa szybciej i wydajniej. M3, M3 Pro i M3 Max pokazują, jak bardzo od momentu premiery rodziny czipów M1 rozwinęły się układy scalone Apple tworzone dla Maców.

Rodzina czipów M3 ma GPU nowej generacji, który stanowi największy krok naprzód pod względem architektury graficznej w historii układów scalonych Apple. GPU działa szybciej i wydajniej oraz wykorzystuje nową technologię Dynamic Caching. Wraz z nią na Macu debiutują też nowe funkcje renderowania, takie jak sprzętowe przyspieszenie ray tracingu dodane po raz pierwszy do modeli iPhone 15 Pro.

Zadania związane z renderowaniem są wykonywane nawet 2,5x szybciej w porównaniu do rodziny czipów M1. Rdzenie odpowiedzialne za wydajność i rdzenie zapewniające energooszczędność, w które wyposażono CPU, są odpowiednio o 30 procent i 50 procent szybsze niż te zastosowane w modelu M1. Z kolei system Neural Engine działa o 60 procent szybciej niż system Neural Engine w rodzinie czipów M1. Ponadto nowy silnik multimedialny obsługuje teraz dekoder AV1, który poprawia efektywność strumieniowania wideo o wysokiej jakości. Rodzina czipów M3 jest kolejnym krokiem w dynamicznym rozwoju innowacji w zakresie układów scalonych Apple.

CPU nowej generacji, w który wyposażono czipy M3, M3 Pro i M3 Max, ma udoskonaloną architekturę rdzeni odpowiedzialnych za wydajność i energooszczędność. Rdzenie zapewniające wydajność działają do 30 procent szybciej niż te w rodzinie czipów M1. Rdzenie zapewniające energooszczędność pracują do 50% szybciej niż te same rdzenie w rodzinie czipów M1. Rdzenie te składają się na CPU, który osiąga taką samą wydajność wielowątkową co M1, a jednocześnie potrzebuje o połowę mniej energii. Ponadto zapewnia nawet o 35 procent wyższą wydajność szczytową.

Czipy M3, M3 Pro i M3 Max wykorzystują też udoskonalony system Neural Engine, który przyspiesza zaawansowane modele uczenia maszynowego. System Neural Engine działa do 60 procent szybciej niż ten w czipach z rodziny M1, dzięki czemu realizacja zadań z użyciem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego przebiega jeszcze sprawniej.

Wszystkie trzy czipy z rodziny M3 są też wyposażone w zaawansowany silnik multimedialny, który wykorzystuje przyspieszenie sprzętowe na potrzeby najpopularniejszych kodeków wideo, m.in. H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW. Ponadto po raz pierwszy silnik multimedialny obsługuje dekoder AV1, umożliwiając energooszczędne odtwarzanie treści z serwisów streamingowych. Bateria działa więc jeszcze dłużej.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx