poniedziałek, 24 stycznia

Jak zauważono w opisie najnowszej wersji Safari Technology Preview 99, Apple usunął w niej całkowicie obsługę Adobe Flash. Safari Technology Preview jest w zasadzie wersją beta kolejnej właściwej wersji Safari, co tylko potwierdza, że Apple oficjalnie porzuca obsługę Flasha w kolejnej wersji swojej natywnej przeglądarki na Mac.

Oznacza to, że po wydaniu kolejnej wersji Safari użytkownicy nie będą już mogli instalować ani używać Adobe Flash w przeglądarce. Eliminacja obsługi Flasha nie powinna mieć dużego wpływu na użytkowników, biorąc pod uwagę, że większość popularnych przeglądarek już odeszła od tego formatu. Podobnie nie wpłynie to na użytkowników iPhone’a i iPada, ponieważ mobilny system operacyjny Apple nigdy nie obsługiwał Flasha.

W lipcu 2017 roku Adobe ogłosił plany wycofania wtyczki Flash do przeglądarki. Adobe powiedział, że zaprzesta opracowywania i dystrybucji oprogramowania pod koniec 2020 roku i zachęcał twórców treści do migracji treści flash do formatów HTML5, WebGL i WebAssembly.

Flash Player firmy Adobe zawsze cierpiał na pozornie niekończący się strumień krytycznych luk, które narażały użytkowników komputerów Mac i PC na złośliwe oprogramowanie i inne zagrożenia bezpieczeństwa. Dostawcy tacy jak Microsoft i Apple musieli nieustannie pracować przez lata, aby nadążać za poprawkami bezpieczeństwa. Apple posunął się tak daleko, że przestał sprzedawać komputery Mac z preinstalowanym Flashem, aby upewnić się, że nie są dostarczane z nieaktualnymi wersjami oprogramowania i nie stanowią one zagrożenia dla użytkowników.

Niektórzy czytelnicy mogą jeszcze pamiętać słynny list otwarty Steve’a Jobsa z 2010 roku na temat „Przemyśleń o Flashu”, w którym były prezes Apple skarżył się na oprogramowanie Adobe i jego niską niezawodność, brak otwartości, niezgodność z witrynami mobilnymi i zużycie baterii na urządzeniach mobilnych. Jobs również skrytykował Adobe za „boleśnie powolne” wdrażanie ulepszeń na platformach Apple i powiedział, że Apple odmówił skorzystania z wieloplatformowego narzędzia programistycznego, gdy pojawiła się innowacja.

Nie wiemy, kiedy dokładnie kolejna wersja przeglądarki Safari na komputery Mac zostanie udostępniona publicznie, nie mniej śmiało można powiedzieć, że Flash zostanie pogrzebany.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x