sobota, 13 lipca

Jak donosi Bloomberg, Apple planuje zezwolić na alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone’a i iPada wyprzedzając europejskie przepisy, które będą wymagać od firmy obsługi tzw. sideloadingu.

Zmiana pozwoliłaby klientom pobierać aplikacje bez konieczności korzystania z App Store, co oznaczałoby, że programiści nie musieliby płacić Apple 15-30 procent prowizji, ale początkowo Apple planuje wdrożyć obsługę sideloadingu w Europie.

Jeśli inne kraje wprowadzą podobne przepisy, alternatywne sklepy z aplikacjami mogą rozszerzyć swoją działalność poza Unię Europejską. Na przykład Stany Zjednoczone rozważają przepisy, które wymagałyby od Apple zezwolenia na sideloading. Apple twierdzi, że sideloading „podważy ochronę prywatności i bezpieczeństwa”, na której polegają użytkownicy iPhone’a, narażając ludzi na złośliwe oprogramowanie, oszustwa, śledzenie danych i inne problemy.

Ustawa Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych, która weszła w życie 1 listopada, wymaga od firm „strażników” otwarcia swoich usług i platform dla innych firm i programistów. DMA będzie miało duży wpływ na platformy Apple i może spowodować, że Apple dokona poważnych zmian w App Store, Wiadomościach, FaceTime, Siri i nie tylko. Apple ma czas do 6 marca 2024 roku, aby dostosować się do unijnych przepisów.

Według Bloomberga pracownicy oprogramowania i usług Apple pracują nad otwarciem „kluczowych elementów platform Apple”, przy czym Apple zużywa „znaczną ilość zasobów” na tą zmianę. Apple planuje, że funkcjonalność będzie gotowa w iOS 17 w 2023 roku, co oznaczałoby, że wyprzedziłby termin narzucony przez przepisy. Istnieje niebezpieczeństwo, że te drastyczne zmiany mogą wpłynąć na prace nad nowymi funkcjami przeznaczonymi dla iOS 17, powiedzieli niektórzy pracownicy Bloombergowi.

Aby chronić użytkowników przed wyżej wymienionymi zagrożeniami związanymi z sideloadingiem, Apple rozważa wdrożenie wymagań bezpieczeństwa, takich jak weryfikacja, proces, za który może pobierać opłatę zamiast zbierania pieniędzy ze sprzedaży aplikacji. Apple ma system weryfikacji na komputerze Mac, który zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo, zapewniając jednocześnie dostęp do aplikacji spoza Mac App Store.

Apple może udostępnić podstawowe struktury aplikacji i interfejsy API programistom aplikacji innych firm, zapewniając głębszy dostęp do podstawowych funkcji systemu i sprzętu. Aplikacje innych firm mogą w przyszłości uzyskać dostęp do technologii aparatu, która nie jest obecnie dostępna, a Apple pracuje nad otwarciem NFC w ograniczony sposób, co mogłoby pozwolić na alternatywy dla Apple Pay. Apple rozważa również dalsze otwarcie sieci Znajdź dla producentów akcesoriów, takich jak Tile. Obecnie Apple umożliwia zewnętrznym producentom urządzeń tworzenie akcesoriów „Znajdź”, ale istnieje wymóg, który uniemożliwia im pracę z aplikacjami i usługami innymi niż Znajdź.

W ustawie o rynkach cyfrowych istnieje zapis, który wymagałby od Apple zezwolenia programistom na instalowanie systemów płatności innych firm w ich aplikacjach, a Apple nie „podjął jeszcze ostatecznej decyzji”, czy będzie przestrzegać tej reguły. Apple jest również niezdecydowany, w jaki sposób aplikacja Wiadomości może zostać udostępniona usługom innych firm, ponieważ DMA wymaga interoperacyjności między platformami do przesyłania wiadomości.

Apple musi przestrzegać Ustawy o rynkach cyfrowych, ponieważ Unia Europejska może ukarać firmę grzywną w wysokości nawet 20 procent jej globalnych przychodów, jeśli przepisy zostaną naruszone. Jeśli Apple nie wdroży zmian, kary mogą wynieść nawet 80 miliardów dolarów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx