sobota, 15 czerwca

Jak zapewne już słyszeliście, iPhone XR ma nową technologię o nazwie Haptic Touch zamiast zwykłego 3D Touch.

Haptic Touch to po prostu nazwa marketingowa dla długich naciśnięć ekranu w połączeniu z haptycznym sprzężeniem zwrotnym z silnika Taptic. Ta funkcja jest substytutem 3D Touch, którego Apple nie był w stanie dołączyć do iPhone’a XR w celu osiągnięcia niemal krawędziowego ekranu LCD, co jest niezwykłym osiągnięciem inżynieryjnym.

Największym minusem Haptic Touch jest to, że obecnie działa tylko w kilku miejscach, takich jak latarka i skróty do aparatu na ekranie blokady, a w Control Center otwiera dodatkowe przełączniki i menu. Na szczęście nie będzie tak na zawsze, jak twierdzi Nilay Patel z The Verge.

Haptic Touch nie ma odpowiednika we wszystkim, co potrafi zrobić 3D Touch  – nie przeoczyłem podglądu linków w Safari i Twitterze. Apple powiedział mi, że w miarę upływu czasu będzie starał się wprowadzić go do większej liczby miejsc w iOS, ale robi to powoli, aby upewnić się, że wdrożenie jest właściwe.

Firma Apple nie określiła ram czasowych, ale można bezpiecznie założyć, że dodatkowe gesty dotyku zostaną dodane w przyszłych aktualizacjach oprogramowania.

Interesujące będzie to, gdzie Apple rozszerzy Haptic Touch na system iOS, ponieważ funkcja ta może być stosowana tylko w przypadku działań, które nie polegają już na długim naciśnięciu ekranu. Na przykład długie naciśnięcie ikony aplikacji na ekranie głównym umożliwia „tryb przesuwania” ikon, pozwalający na usunięcie lub zmianę aplikacji na ekranie głównym.

Z tego powodu funkcja Haptic Touch nie działa z Quick Actions po długim naciśnięciu ikony aplikacji na ekranie głównym telefonu iPhone XR. Haptic Touch nie obsługuje również „Peek and Pop” do podejrzenia zawartości takich jak linki i wiadomości.

Quick Actions po lewej, Peek and Pop po prawej

Apple już pracuje nad brakiem 3D Touch dla trybu klawiatury. W systemie iOS 12 użytkownicy mogą dotknąć i przytrzymać klawisz spacji, aby przejść do trybu gładzika, który umożliwia łatwiejszy ruch kursora w polach tekstowych. Ta zmiana interfejsu użytkownika była najprawdopodobniej inspirowana modelem iPhone’em XR.

Kilka miesięcy temu analitycy Barclays powiedzieli, że wśród partnerów w łańcuchu dostaw Apple wiadome jest, że w wszystkich iPhone’ach w roku 2019 wycofany zostanie 3D Touch. Jeśli są to dokładne plany Apple to rozszerzenie Haptic Touch mogą wykraczać poza oprogramowanie. Na razie funkcja czułości na nacisk działa z telefonami iPhone XS i iPhone XS Max.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx