wtorek, 18 czerwca

No i w końcu oficjalnie. Apple kupił Beats Electronics oraz serwis muzyki przesyłanej strumieniowo Beats Music za sumę 3 miliardów dolarów. Zakup ten jest największym w historii firmy Apple i jest największym ruch wykonanym przez obecnego dyrektora generalnego Tim’a Cook’a odkąd przejął stery po Steve’ie Jobs’ie kilka lat temu.

Założyciele Beats Jimmy Iovine i Dr Dre dołączą do Apple jako pracownicy w pełnym wymiarze godzin, choć Apple nie poinformował dokładnie jakie stanowiska obejmą. W wywiadzie dla The New York Times, Tim Cook powiedział, że Iovine i Dre są „naprawdę wyjątkowi” i są „jak dwa identyczne ziarenka piasku znalezione na plaży. Są rzadkie i bardzo trudno je znaleźć.”

„Muzyka jest ważną częścią całego naszego życia i zajmuje szczególne miejsce w sercach Apple” powiedział Tim Cook, Dyrektor Generalny Apple. „To powód dla którego zainwestowałem w muzykę, łącząc te niezwykłe zespoły, dzięki którym możemy kontynuować tworzenie najbardziej innowacyjnych produktów i usług muzycznych na świecie.”

„Zawsze czułem w moim sercu. że Beats należy połączyć z Apple” powiedział Jimmy Iovine. „Idea z którą otwieraliśmy firmę została zainspirowana niezrównaną zdolnością do niemalże związku małżeńskiego pomiędzy kulturą Apple a technologią. Głębokie zaangażowanie Apple w stosunku do fanów muzyki, artystów, kompozytorów i przemysłu muzycznego jest czymś wyjątkowym.”

Pogłoski o zainteresowaniu Apple usługą subskrypcji muzyki trwały blisko dziesięć lat, choć Jobs w 2007 roku twierdził jeszcze, że klienci „nie wydają się być nią zainteresowani”. New York Post informował w 2010 roku, że Apple negocjuje z wytwórniami płytowymi taką usługę, ale nic nigdy z tego nie wyszło.

Wcześniej w tym miesiącu, Spotify poinformował, że posiada 10 milionów abonentów płacących za ich usługi muzyczne pokazując, że wielu klientów jest teraz zainteresowanych taką usługą.

The Wall Street Journal informuje, Iovine opuści swoje stanowisko prezesa Interscope Records, aby podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin dla Apple. Dre będzie nadal produkować muzykę, ale „na potrzeby” Apple. W liście do pracowników Tim Cook potwierdził, że cały zespół Beats dołączy do Apple i będzie podlegał pod Eddyego Cue.

Przejęcie odbędzie się na zasadzie zapłaty 2,6 miliardów dolarów w gotówce i kolejne 400 milionów dolarów, które zostaną przekazane po czasie. Apple oczekuje finalizacji transakcji w przyszłym kwartale.

Aplikacja iOS Beats Music została zaktualizowana o rozszerzony, 14-dniowy okres próbny, a cena abonamentu rocznego została obniżona do 100 dolarów ze 120 dolarów. Darmowa aplikacja jest jednak dostępna obecnie tylko w amerykańskim App Store.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx