czwartek, 25 kwietnia

Choć nowy komputer Mac Pro ma sześć dostępnych gniazd rozszerzeń PCI Express do obsługi dźwięku, przechwytywania wideo, przechowywania danych, pracy w sieci i nie tylko, komputer ten nie jest już zgodny z kartami graficznymi.

Zamiast tego, przetwarzanie grafiki jest w całości obsługiwane przez czip M2, który obejmuje maksymalnie 76-rdzeniowy procesor graficzny, który może uzyskać dostęp do 192 GB zunifikowanej pamięci.

Szef inżynierii sprzętowej Apple, John Ternus, krótko poruszył tę kwestię w wywiadzie udzielonym Johnowi Gruberowi z Daring Fireball w zeszłym tygodniu, wyjaśniając, że rozszerzalne wsparcie GPU dla Apple silicon nie jest czymś, do czego firma dążyła.

„Zasadniczo zbudowaliśmy naszą architekturę wokół tego modelu pamięci współdzielonej i jej optymalizacji, więc nie jest dla mnie do końca jasne, jak wprowadzić inny procesor graficzny i zrobić to w sposób zoptymalizowany dla naszych systemów” – powiedział Ternus. „To nie był kierunek, w którym chcieliśmy podążać”.

Kolejnym ograniczeniem nowego komputera Mac Pro w porównaniu z modelem opartym na procesorze Intel jest brak pamięci RAM, którą można rozszerzać przez użytkownika, ponieważ ujednolicona pamięć jest przylutowana do czipu M2 Ultra. Ponadto model oparty na procesorze Intel można skonfigurować z maksymalnie 1,5 TB pamięci RAM, czyli 8 razy więcej niż maksymalnie 192 GB dla modelu z Apple silicon.

Nowy Mac Pro i jego ujednolicona architektura mają z pewnością zalety. Na przykład Apple twierdzi, że nowy Mac Pro jest nawet 3 razy szybszy niż model oparty na procesorze Intel w przypadku niektórych rzeczywistych przepływów pracy, takich jak transkodowanie wideo i symulacje 3D. Jeśli chodzi o przetwarzanie wideo, Apple twierdzi, że wydajność nowego komputera Mac Pro jest równoważna z modelem opartym na procesorze Intel z siedmioma kartami Afterburner. Jeśli chodzi o ogólną wydajność procesora, nowy podstawowy model Mac Pro za 38 999 złotych jest do 2 razy szybszy niż 28-rdzeniowy Mac Pro z procesorem Intel, którego cena zaczynała się od 69 999 złotych.

Nowego Mac Pro można już zamawiać w sklepie internetowym Apple, a do sklepów stacjonarnych ma trafić już od jutra. Klienci, którzy nie potrzebują rozszerzenia PCI Express, powinni rozważyć Mac Studio, który można skonfigurować z układem M2 Ultra w znacznie niższej cenie od Maca Pro

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx