niedziela, 14 lipca

Zgodnie z raportem jaki pojawił się w weekend, Apple prowadzi rozmowy z Meta o integracji modelu sztucznej inteligencji Facebooka do zestawu funkcji Apple Intelligence w iOS 18.

Meta uruchomiło swój duży model językowy Llama 2 w lipcu 2023 roku, a w kwietniu firma wypuściła najnowsze wersje swoich modeli AI o nazwie Llama 3. The Wall Street Journal informuje, że dwaj odwieczni rywale prowadzili rozmowy na temat zaoferowania modelu Meta jako dodatkowej opcji do ChatGPT firmy OpenAI. Płatny raport wskazuje, że rozmowy nie zostały sfinalizowane i mogą zostać zerwane.

W ramach funkcji Apple Intelligence, Apple ogłosił partnerstwo z OpenAI, które umożliwi Siri bezpośredni dostęp do ChatGPT w systemach iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, aby zapewnić lepsze odpowiedzi w odpowiednich sytuacjach. Korzystanie z ChatGPT będzie opcjonalne, więc użytkownicy z obawami co do tej technologii mogą z niej zrezygnować i nadal korzystać z nowych funkcji AI firmy Apple.

Craig Federighi, starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania Apple, przemawiając na WWDC 2024, powiedział, że firma ostatecznie chce dać swoim użytkownikom możliwość wyboru między różnymi modelami sztucznej inteligencji. Federighi zasugerował również, że Gemini od Google również może być opcją w przyszłości.

Apple nie płaci OpenAI w ramach partnerstwa, a WSJ informuje, że podobnie wyglądały rozmowy z innymi firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją, z tym założeniem, że żadna ze stron nie będzie sobie płacić. Zamiast tego, promowanie modelu AI na setkach milionów urządzeń Apple jest uważane za równie wartościowe lub nawet bardziej wartościowe. Firmy AI mogłyby jednak sprzedawać swoje subskrypcje premium do usług za pośrednictwem Apple Intelligence, a Apple mógłby pobierać prowizję od takich sprzedaży.

Nie jest jednak jasne, jak dużym finansowym zastrzykiem będą takie umowy dla firm AI w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę, że gwałtowny wzrost liczby użytkowników z urządzeń Apple niewątpliwie będzie wymagał od tych firm większej mocy obliczeniowej i budżetu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx