Jesteśmy społeczeństwem, które szczyci się że zawsze jest w sieci i nie ma nic bardziej frustrującego, że mając słabe WiFi lub 3G, mamy problemy z natychmiastowym kontaktem. W minione wakacje doświadczyłem słabego zasięgu WiFi w hotelu gdzie odpoczywałem. Pokój był na tyle daleko od routera, że poszukiwanie jego zasięgu skazane było na niepowodzenie. A wiadomo jakie wciąż mamy stawki internetu za granicą aby spokojnie korzystać z sygnału 3G.
Firma Absolute opracowała obudowę o nazwie Linkase (dla iPhone’a 5 i 5s) która wzmacniać ma sygnał odbierany przez telefon. Czyni to za pomocą fali elektromagnetycznej, która kieruje więcej sygnału bezpośrednio do anteny wewnętrznej. Dzięki sklepowi stoppodrobom.pl mieliśmy okazję przyjrzeć się temu z bliska.
Sama obudowa wykonana jest z litego, twardego plastiku. Dzięki niewielkim wcięciom sprawa wrażenie, że nie jest śliska i znacznie pewniej trzyma się w dłoni. Mierzy 126.4mm x 61.2mm x 10,8 mm, co oznacza, że jest bardzo cienka i nie dodaje dodatkowych gabarytów do telefonu. Obudowa posiada 2 anteny EMV: górną przeznaczoną do poprawy WIFI i dolną dla poprawy zasięgu 3G. Oczywiście w całości mamy wszystkie potrzebne otwory do aparatu, mikrofonu i złącza ładowania.
Czujnik fali elektromagnetycznej wykonany jest ze specjalnego materiału, który wychwytuje sygnał WIFI lub 3G i wymusza go do wnętrza urządzenia i wewnętrznej anteny (bez żadnych dodatkowych połączeń). Gdy anteny nie są używane (można użyć jednej lub obu jednocześnie), można je wsunąć w obudowę i schować. Dostęp do wszystkich przycisków iPhone’a jest bardzo dobry i łatwo dostępny.
Testowaliśmy obudowę i sygnał sieci WiFi w domu, w biurze i w kawiarni. Za każdym razem testowaliśmy wydajność sieci przy użyciu aplikacji iOS Speedtest.net i wykonywaliśmy co najmniej 4 pary testów (1 para = w obudowie i bez obudowy). Dla każdego testu telefon był w tym samym miejscu, tym samym położeniu, tych samych warunkach.
Odkryliśmy, że zasięgu dobrego WiFi obudowa w rzeczywistości miała lekko negatywny wpływ na wydajność sieci. Stojąc około 10 metrów od routera prędkość pobierania była nieco wyższa bez obudowy. Zaskakująco, prędkość wysyłania nie wydała się dotknięta tą kwestią.
Ale obudowa jest przeznaczona do słabego sygnału WiFi zatem kolejne testy przeprowadziliśmy na tyle daleko, aby sygnał WiFi był tylko na „jednej kresce” bez obudowy. Przeprowadziliśmy kolejne testy i tym razem wyszło już lepiej. Okazuje się, ż obudowa faktycznie poprawiła nieco zasięg i moc słabego sygnału.
Ostatecznie mamy świadomość, że przeróżne wyniki w różnych warunkach będą się różnić. Jeśli jesteście często w obszarze słabego odbioru Wi-Fi, czy słabego zasięgu to każda najmniejsza poprawa może być Wam znaczące korzyści. Tacy użytkownicy zapewne docenią Linkase Pro. W codziennym użytkowaniu w dużym mieście gdzie zasięg 3G czy nawet i 4G jest niemal bezproblemowy taka obudowa może nie okazać się niezbędnym dodatkiem.
No dobrze, ładny case, ale gdzie konkretna metodologia i wyniki testów?
No właśnie. To chyba najgorszy mini test jaki czytałem. Nawet słowem nie wspomnieliśmy jak się ma przy wzmacnianiu 3G czy 4G co ma bardzo często miejsce np. W pomieszczeniach. Abstrachujac od tego czy nie podłączona do żadnego zasilania ani do głównej anteny obudowa , może choć w teoretyczny sposób wzmacniać sygnał ?!
Może, ale w niewielkim stopniu.
Autorowi tekstu pewnie jest wstyd, nawet się nie przedstawił.