poniedziałek, 20 maja

W przeciwieństwie do wielu telefonów i tabletów z Androidem, iPhone’y i iPady nie mają możliwości rozbudowy pamięci. Wielu użytkowników zastanawia się potem co zrobić, żeby zwolnić, albo w inny sposób zwiększyć pamięć swojego urządzenia. Z pomocą może przyjść „SanDisk iXpand Flash drive”, którego miałem przyjemność przetestować w minionym tygodniu.

IXpand Flash Drive to proste urządzenie, które umożliwia łatwe przesyłanie plików między dowolnym iPhonem lub iPadem ze złączem Lightning, a komputerem. Na jednym końcu posiada standardowe złącze USB a na drugim złącze Lightning, a całość tworzy zacisk, który ściśle przylega do iPhone’a umożliwiając bezproblemowe korzystanie z telefonu.

Gadżet współpracuje z aplikacją na iOS, która umożliwia kopiowanie plików między napędem USB a samym urządzeniem. Za pomocą aplikacji można nawet przeglądać pliki z dysku iXpand, a także tworzyć kopie zapasową biblioteki zdjęć, kontaktów, kalendarza, a nawet multimediów z niektórych kont mediów społecznościowych.

IXpand dostępny jest w różnych rozmiarach od 32 GB do 256 GB. Wersja przeze mnie testowana miała 32GB i była sformatowana początkowo jako FAT32, ale za pomocą komputera sformatowałem go na exFAT, aby dział na komputerach Mac i PC i obsługiwał rozmiary plików większe niż 4 GB.


Przy pierwszym podłączeniu iXpand do iPhone’a system iOS poprosił o pobranie aplikacji SanDisk iXpand Drive. Niestety Apple nie obsługuje natywnie żadnego typu pamięci zewnętrznej, poza importowaniem zdjęć i filmów z aparatu lub karty SD aparatu, dlatego aplikacja jest niezbędna.

Przy pierwszym podłączeniu iXpanda do iPhone’a będziemy musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości ponieważ urządzenie skanuje wszystkie zdjęcia i inne pliki, które mamy na telefonie. U mnie trwało to naprawdę dość długo, ale na pocieszenie – tylko za pierwszym razem.

Aplikacja daje nam narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i menu do kopiowania plików, przeglądania plików i przywracania z kopii zapasowej. Interfejs oparty na kartach i zapewnia szybki dostęp do głównych funkcji iXpand, w tym do automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Aplikacja pokazuje nam również ile wolnej pamięci mamy w iPhone i urządzeniu iXpand. U mnie jednak informacja o ilości wolnej pamięci w telefonie nie była prawidłowa.

Interfejs do zarządzania plikami jest prosty, dzięki czemu łatwo można znaleźć zdjęcia, muzykę lub inne pliki zapisane na iXpand lub iPhone’ie, a sama aplikacja ma również wbudowaną opcję aparatu. Dzięki aparatowi zdjęcia i filmy zrobione za pomocą aplikacji będą przechowywane bezpośrednio na urządzeniu iXpand, ale narzędzie do robienia zdjęć jest bardzo podstawowe.

W szczegółowym menu do zarządzania plikami istnieje wiele opcji widoku i oddzielne sekcje dotyczące muzyki, zdjęć, filmów i innych typów plików, a także dedykowane przyciski menu umożliwiające szybki dostęp do każdej sekcji. Pliki są domyślnie zorganizowane logicznie, ze zdjęciami skonfigurowanymi według daty wykonania i muzyki dostępnej według utworu, albumu lub wykonawcy.

W sekcji Ustawienia aplikacji znajdują się pliki pomocy, opcje czyszczenia pamięci podręcznej oraz funkcja prywatności, która blokuje pliki hasłem. Pliki można zablokować w sposób selektywny, dzięki czemu można zablokować wybrane foldery, pozostawiając inne odblokowane do celów udostępniania.

Aplikacja iXpand Drive obsługuje 3D Touch, więc dostępne są szybkie akcje z ekranu głównego do szybkiego tworzenia kopii zapasowej, zrobienia zdjęcia, odtwarzania wideo lub przeglądania zdjęć.

iXpand może automatycznie tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów z rolki aparatu, ale nie ma opcji wyboru określonych folderów lub zdjęć – po prostu wszystko lub nic. Może również tworzyć kopie zapasowe zdjęć przesłanych do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Picasa, ponownie z opcjami „wszystko albo nic”. Za pomocą automatycznego procesu można również wykonać kopie zapasową kontaktów.

Moim zdaniem iXpand jest przydatny dla osób, które nie mają wystarczającej ilości pamięci, czy to z powodu urządzenia z systemem iOS o pojemności 16 GB, czy kolekcji multimediów, która przekracza dostępną przestrzeń nawet na urządzeniu z większą ilością miejsca.

iXpand jest również przydatny do szybkiego przesyłania plików z iPhone’a lub iPada na komputer i jest dobrym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych treści takich jak zdjęcia i kontakty. Oczywiście takie kopie można zawsze zrobić za pomocą Applowego iCloud, ale kopii zapasowych nigdy dość.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx