środa, 17 kwietnia

Według Marka Gurmana z Bloomberga, wysiłki Apple zmierzające do zastąpienia byłego szefa projektowania, Jony’ego Ive’a, zostały znacznie utrudnione przez rotacje w zespole projektantów produktów firmy w ciągu ostatnich kilku lat.

Raport twierdzi, że Apple stracił większość starszych projektantów, którzy pracowali pod Ive, a wielu z nich przeszło do jego nowej firmy projektowej LoveFrom, którą założył po opuszczeniu Apple w 2019 roku. Co najmniej 15 starszych projektantów Apple opuściło firmę, odkąd Ive przeniósł się do pracy w niepełnym wymiarze godzin w 2015 roku. Jak wynika z raportu, rotacja pracowników w latach 2000-2015 była bardzo mała. Podobno w firmie pozostała tylko „mała garstka” starszych projektantów z epoki Ive.

W zeszłym miesiącu Apple potwierdził, że jego wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego Evans Hankey planuje odejść z firmy w przyszłym roku, chociaż raport mówi, że obecnie nie planuje dołączyć do LoveFrom. Hankey jest de facto szefem projektowym Apple od czasu odejścia Ive’a, podlegając szefowi operacyjnemu Apple Jeffowi Williamsowi.

Jeszcze zanim odszedł Jony Ive, raport twierdzi, że dział operacyjny Apple zaczął zyskiwać większy wpływ na zespół projektowy, co skutkowało zwiększoną „koncentracją na kosztach” zamiast „wyłącznie na wyglądzie i funkcjach”.

„Siła zespołu polegała na tym, że byliśmy trzonem połączonym razem niesamowitym środowiskiem i rzeczami, które mogliśmy zrobić w dość niekonwencjonalny sposób dla dużej firmy” – powiedział Bloombergowi długoletni projektant Apple, pod warunkiem zachowania anonimowości. „To był specjalny zespół. Po odejściu Steve’a nie było łatwo — sprawy zaczęły się komplikować. Pojawiło się więcej presji i zewnętrznych zakłóceń”.

W raporcie przeanalizowano również potencjalnych następców, którzy mogliby kierować zespołem projektowym Apple, począwszy od weterana projektantów przemysłowych Richarda Howartha, przez szefa projektowania oprogramowania Alana Dye, aż po osobę z zewnątrz. Apple powiedział, że Hankey planuje pozostać w okresie przejściowym.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx