wtorek, 18 czerwca

Oczekuje się, że Apple zaoferuje nowe funkcje sztucznej inteligencji w iOS 18 i innych systemach operacyjnych w ramach usługi opcjonalnej, dzięki której użytkownicy nieufni wobec tej technologii będą mogli z niej zrezygnować informuje Bloomberg.

Apple podobno pracuje nad umową z OpenAI w celu integracji technologii ChatGPT z iOS 18, a także z innymi urządzeniami firmy. Partnerstwo to powinno zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu podczas konferencji otwierającej WWDC.

Decyzja o zielonym świetle dla tej umowy nie była jednak łatwa. Według doniesień, dyrektorzy generalni obawiali się o uszkodzenie reputacji spowodowane przez „nieuczciwego czatbota”, a niektórzy pracownicy Apple mieli nawet „filozoficzną awersję” do posiadania czatbota zintegrowanego z oprogramowaniem Apple.

Ostatecznie jednak Apple uznał, że klienci będą oczekiwać od firmy oferowania najnowocześniejszej technologii. Dzięki outsourcingowi funkcji czatbota, Apple uważa również, że może się dystansować od potencjalnie kontrowersyjnych reperkusji. Zapewniając funkcje AI jako usługę z możliwością rezygnacji, konsumentom zostanie dana możliwość wyboru, czy z niej korzystać, czy nie.

Apple prowadzi również rozmowy z Google w sprawie włączenia technologii Gemini do swoich systemów operacyjnych. Firma negocjuje umowy indywidualnie i ostatecznie może zaoferować szereg czatów firm trzecich w swoich systemach operacyjnych, zgodnie z dzisiejszym raportem, powołującym się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

Według doniesień, Apple zaczął rozważać partnerstwo z inną firmą w celu dostarczenia zaawansowanych funkcji AI po tym, jak napotkał na przeszkody w swoich własnych badaniach i rozwoju sztucznej inteligencji. Wiadomo, że Apple pracował nad własnym dużym modelem językowym (LLM), algorytmem stanowiącym podstawę generatywnej AI, i odkrył, że jego model może obsługiwać podstawowe funkcje, takie jak transkrypcje notatek głosowych, edycję zdjęć, nowe możliwości wyszukiwania w Safari oraz automatyczne odpowiedzi na wiadomości e-mail i SMS-y. Jednak Apple podobno „wcześnie” zdał sobie sprawę, że konkurenci tacy jak Google i OpenAI są „daleko przed nimi w dziedzinie chatbotów i pomocy na bieżąco”.

W iOS 18 prace nad LLM od Apple prawdopodobnie ograniczą się do nowych funkcji ‌Siri‌. Oczekuje się, że wirtualny asystent po raz pierwszy będzie mógł ‌kontrolować wszystkie indywidualne funkcje w aplikacjach. Te funkcje powinny działać na urządzeniu, a bardziej zaawansowane możliwości AI będą polegać na serwerach w chmurze. Właśnie tutaj technologia OpenAI może być bardziej prawdopodobna. Niezależnie od tego, Apple uważa umowę z OpenAI za rozwiązanie tymczasowe, podczas gdy firma nadal pracuje nad własną technologią generatywnej AI.

Dzisiejszy raport twierdzi również, że Apple w swoich badaniach nad sztuczną inteligencją patrzy dalej niż czat boty i zamierza wykorzystać LLM do zasilania pary tajnie opracowywanych urządzeń robotycznych. Mają one obejmować wcześniej plotkowane ramię robota stołowego z wyświetlaczem przypominającym iPada, a także robota mobilnego, który może poruszać się za użytkownikami i wykonywać za nich czynności. Według doniesień, Apple planuje również zintegrować kamery i funkcje AI z przyszłymi AirPods.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx