czwartek, 25 kwietnia

Brytyjski urząd antykonkurencyjny rozpoczął dochodzenie w sprawie dominacji rynkowej przeglądarek mobilnych Apple i Google, kilka miesięcy po tym, jak zapowiedział, że rozważa przeprowadzenie takiego dochodzenia na wysokim szczeblu.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ogłosił we wtorek, że odpowiedzi na jego czerwcowe konsultacje ujawniły „znaczące poparcie” dla pełnego dochodzenia w sprawie tego, w jaki sposób Apple i Google dominują na rynku oraz w jaki sposób Apple ogranicza gry w chmurze za pośrednictwem swojego App Store.

Konsultacje wykazały, że 86% respondentów popiera bliższe przyjrzenie się dominacji rynkowej Apple i Google. Sprzedawcy przeglądarek, twórcy stron internetowych i dostawcy usług gier w chmurze powiedzieli, że mobilne ekosystemy gigantów technologicznych szkodzą ich firmom, hamując innowacje i dodając niepotrzebne koszty.

Informacje zwrotne skutecznie uzasadniają ustalenia całorocznego badania przeprowadzonego przez CMA na temat ekosystemów mobilnych Apple i Google, które organ regulacyjny nazwał „skutecznym duopolem”, który pozwala firmom „wywierać kontrolę nad tymi rynkami”. Według CMA w 2021 roku 97% przeglądania stron internetowych na urządzeniach mobilnych w Wielkiej Brytanii odbywało się w przeglądarkach opartych na silniku przeglądarki Apple lub Google, więc wszelkie ograniczenia mogą mieć duży wpływ na doświadczenia użytkowników.

W ramach badania rynku, które musi zakończyć się w ciągu 18 miesięcy, CMA może zażądać od Apple obszernych informacji w celu wyciągnięcia wniosków i wdrożenia prawnie wiążących środków zaradczych, które potencjalnie mogą obejmować zamówienia wymagające od Apple wprowadzenia istotnych zmian w swoich praktykach.

Rzecznik Apple powiedział: „Będziemy nadal konstruktywnie współpracować z Urzędem ds. Konkurencji i Rynków, aby wyjaśnić, w jaki sposób nasze podejście promuje konkurencję i możliwość wyboru, zapewniając jednocześnie ochronę prywatności i bezpieczeństwa konsumentów”.

Niezależnie od tego, CMA nadal bada App Store w ramach dochodzenia w sprawie prawa konkurencji, które rozpoczęło się w marcu 2021 roku, a rząd Wielkiej Brytanii nadaje jednostce ds. rynków cyfrowych ustawowe uprawnienia do nakładania znacznych grzywien na firmy, które nie przestrzegają jej zasad. Rząd brytyjski zapowiada, że przed majem przyszłego roku przedstawi regulacje mające na celu zwalczanie nadużyć antykonkurencyjnych w postaci ustawy o konkurencji na rynkach cyfrowych i konsumenckich.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx