piątek, 22 listopada

Chociaż druga generacja AirPods Pro przynosi wiele ulepszeń, nowe bezprzewodowe słuchawki douszne Apple wciąż nie obsługują dźwięku bezstratnego. Jednak według inżyniera Apple firma koncentruje się na innych sposobach dostarczania wysokiej jakości dźwięku na AirPods bez potrzeby stosowania kodeka Lossless.

raty-euro

Esge Andersen, inżynier zespołu Apple ds. akustyki, udzielił wywiadu dla What Hi-Fi. Andersen, który pracuje w Apple od ponad 11 lat, przedstawił swój wgląd w rozwój AirPods Pro 2 i odpowiedział na pytania, dlaczego AirPods firmy Apple wciąż nie mają obsługi Lossless.

Według inżyniera Apple chciał wraz z AirPods Pro 2 „dać każdemu AirPods Max w kieszeni”. Oczywiście AirPods Pro są znacznie bardziej kompaktowe niż AirPods Max, więc wymagały sporo pracy inżynierskiej, aby słuchawki brzmiały tak dobrze jako słuchawki nauszne Apple. Chociaż konstrukcja AirPods Pro 2 jest prawie identyczna z poprzednią, mikrofony i otwory wentylacyjne zostały przesunięte, aby zoptymalizować przepływ powietrza.

Teraz zamiast dwóch otworów wentylacyjnych AirPods Pro 2 ma tylko jeden otwór wentylacyjny z tyłu każdej wkładki dousznej. Dzięki nowemu systemowi wentylacji nowe AirPods Pro osiągają czystsze wysokie tony i głębsze basy. Inżynierowie zoptymalizowali również przepływ powietrza w celu lepszego wychylenia, ponieważ jakakolwiek ingerencja w przepływ powietrza może zniekształcić dźwięk.

Wielu użytkowników AirPods było rozczarowanych, że Apple nie wprowadził obsługi dźwięku bezstratnego w AirPods Pro drugiej generacji. Dla niezorientowanych kodeki Lossless mają minimalną kompresję lub nie mają jej wcale, co oznacza, że można usłyszeć dźwięk o wysokiej wierności. Mimo że Apple Music ma katalog z milionami utworów Lossless, nie ma modeli AirPods, które byłyby kompatybilne z takim kodekiem.

Dla Andersena istnieją jednak inne sposoby na zapewnienie wysokiej jakości dźwięku bez zmiany kodeka audio używanego przez AirPods. Inżynier powiedział, że Apple zrobił „duże postępy” w AirPods Pro 2 nawet bez bezstratnego dźwięku, a decyzja o pozostaniu przy kodeku AAC jest „bardziej związana z niezawodnością”.

Andersen wspomniał również, że technologia Bluetooth nie stanowi ograniczenia w dostarczaniu wysokiej jakości dźwięku.

Chcemy podnieść jakość dźwięku i możemy to zrobić za pomocą wielu innych elementów. Nie sądzimy, aby obecnie kodek ograniczał jakość dźwięku w produktach Bluetooth.

Istnieją już kodeki audio zdolne do przesyłania strumieniowego dźwięku o wyższej przepływności przez Bluetooth, takie jak LDAC i aptX firmy Sony, ale Apple nigdy nie wykazał zainteresowania wprowadzeniem ich do AirPods. Mimo to Andersen powiedział, że „Apple jest zawsze otwarty na zmiany”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx