wtorek, 28 listopada

Od czasu wprowadzenia na rynek iPhone’a w 2007 roku jego cena wzrosła o ponad 80% na całym świecie. Informacje te są wynikiem nowych badań, które dotyczyło cen iPhone’a na całym świecie oraz ich wzrostu i spadku na przestrzeni lat.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Self, od czasu jego wprowadzenia na rynek w 2007 roku i kolejnych corocznych aktualizacji, cena iPhone’a wzrosła o ponad 80%, obecnie kosztując średnio ponad 400 dolarów więcej w porównaniu do oryginalnego iPhone’a w krajach na całym świecie.

Chociaż wzrost cen idzie w parze z bardziej zaawansowaną technologią i wzrostem kosztów produkcji, wzrost ten jest również wynikiem inflacji, a Apple musi czasami podnosić ceny, aby przeciwdziałać wzrostowi gospodarczemu.

W ramach swoich badań firma Self stworzyła interaktywną mapę, która w ponad 30 krajach na całym świecie przedstawia zmiany cen iPhone’a w ujęciu realnym jako procent PKB w ciągu ostatnich 14 lat. Według tej mapy Zjednoczone Emiraty Arabskie były świadkami największego wzrostu ceny iPhone’a, a najnowszy model kosztuje tam ponad dwukrotnie więcej niż w momencie premiery.

koszt-iPhone-na-przestrzeni-lat

Ciekawy wniosek dotyczy Polski. Według Self koszt nabycia iPhone’a teraz jest o 20% niższy w stosunku do kosztu jaki trzeba była na niego ponieść w 2007. I nie chodzi tu o jego cenę a siłę nabywczą pieniądza. Aby zgłębić dokładniej tą analizę zajrzycie na stronę Self.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx