sobota, 25 maja

Ukraińcy wykorzystują technologię śledzenia urządzeń Apple Znajdź, aby śledzić ruchy rosyjskich wojsk. Po tym, jak rosyjscy żołnierze kradli sprzęt Apple podczas inwazji, ukraińscy właściciele urządzeń mogą w czasie rzeczywistym zobaczyć i zgłosić, dokąd zmierzają żołnierze z tymi gadżetami.

W trwającej wojnie, oprócz straszliwych zniszczeń, przesiedleń i wielu śmierci, żołnierze często zabierają łupy wojenne. Do takich kradzieży należą oczywiście produkty Apple. To jednak łatwo pozwala Ukraińcom zobaczyć, dokąd zmierzają ich urządzenia Apple. A ponieważ urządzenie jest zwykle przy osobie żołnierza, który je zabrał, Ukraińcy widzą również dokąd przemieszczają się wojska rosyjskie.

„Ukraińcy znajdują swoje urządzenia na terenie obwodu homelskiego na Białorusi, gdzie wycofała się część armii rosyjskiej” – czytamy w tweecie Franaka Viačorka, starszego doradcy liderki opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłany Cikhanouskiej.

Odpowiedzi do tweeta pokazały, jak bardzo ludzie są pod wrażeniem zaawansowanego ale i niecodziennego wykorzystania tej funkcji w czasie wojny.

„Przypomina mi to, kiedy ludzie odkrywali tajne zagraniczne bazy wojskowe, obserwując publiczne dane o fitbitach ludzi. Zwykle można było stwierdzić, gdzie znajdują się linie ogrodzenia i słupki bramy, po prostu na podstawie danych toru” – napisała jedna osoba.

„Kiedy Rosjanie kradną twoje urządzenia śledzące, możesz ich znaleźć, śledząc te urządzenia! Niekompetencja Putina jest naszym sprzymierzeńcem przeciwko jego złu”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx