środa, 17 sierpnia

Komisja Europejska poinformowała dziś, że wszczęła dwa formalne dochodzenia antymonopolowe dotyczące App Store i systemu płatności mobilnych Apple Pay.

Pierwsze dochodzenie oceni, czy zasady Apple dotyczące dotyczące dystrybucji aplikacji za pośrednictwem App Store naruszają unijne reguły konkurencji.

Skoncentruje się w szczególności na obowiązkowym korzystaniu z własnego systemu zakupów Apple w aplikacjach oraz ograniczeniach dotyczących możliwości informowania użytkowników iPhone’a i iPada o alternatywnych tańszych możliwościach zakupu poza aplikacjami.

Dochodzenie jest kontynuacją oddzielnych skarg Spotify i dystrybutora e-booków Kobo na wpływ zasad App Store na konkurencję w strumieniowym przesyłaniu muzyki i e-booków/audiobooków.

Drugie dochodzenie w sprawie Apple Pay następuje po wstępnym dochodzeniu Komisji Europejskiej, które wykazało obawy dotyczące warunków Apple i innych środków związanych z korzystaniem z Apple Pay, które mogą zakłócać konkurencję oraz ograniczać wybór i innowacje. Ponadto KE zauważa, że Apple Pay to jedyne rozwiązanie do płatności mobilnych, które może uzyskać dostęp do technologii NFC wbudowanej w urządzenia Apple.

W odpowiedzi na zgłoszenia rzecznik Apple wydał następujące oświadczenie:

„Opracowaliśmy App Store‌ mając na uwadze dwa cele: zapewnienie bezpiecznego i zaufanego miejsca dla klientów do odkrywania i pobierania aplikacji oraz świetną okazję biznesową dla przedsiębiorców i programistów.

„Jesteśmy bardzo dumni z niezliczonej liczby programistów, którzy wprowadzili innowacje i odnieśli sukces dzięki naszej platformie. Wraz z rozwojem firmy nadal dostarczamy innowacyjne nowe usługi – takie jak Apple Pay – zapewniające najlepszą jakość obsługi klienta spełniając wiodące w branży standardy prywatności i bezpieczeństwa.

„To rozczarowujące, że Komisja Europejska wysyła bezpodstawne skargi od garstki firm, które po prostu chcą czegoś za darmo i nie chcą grać według tych samych zasad, co wszyscy inni. Nie uważamy, że tak jest – chcemy utrzymać równe szanse, gdzie każdy z determinacją i świetnym pomysłem może odnieść sukces.”

Nie ma prawnego terminu na zakończenie dochodzenia antymonopolowego, a czas trwania dochodzenia antymonopolowego zależy od szeregu czynników, których opracowanie może zająć lata, ale Komisja Europejska powiedziała, że przeprowadzi dochodzenie „priorytetowo.”

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx