piątek, 12 kwietnia

Każdego roku przed WWDC, jednym z pytań wielu fanów komputerów Mac jest to, jaką nazwę wybierze Apple dla następnej wersji macOS. Tradycja sięga początków mac OS X z nazwami wielkich kotów, a następnie w 2013 roku Apple przeszedł na nazwy regionów Kalifornii wraz z odsłonięciem OS X Mavericks.

Zaraz po debiucie systemu OS X Mavericks odkryto w sumie ponad 20 zgłoszeń zastrzeżenia nazwy towarowej dla nazw kalifornijskich regionów złożonych przez różne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które z pewnością były z pewnością utworzone przez Apple, aby ukryć swoją tożsamość.

Z czasem niektóre znaki towarowe, takie jak Yosemite, Sierra i Mojave, były rzeczywiście użyte przez Apple jako główne nazwy systemu operacyjnego Mac, podczas gdy aplikacje znaków towarowych dla wielu innych nazw zostały porzucone.

Po zeszłorocznych przygotowaniach do WWDC 2019 zauważono, że z tego oryginalnego zestawu znaków towarowych pozostały aktywne tylko cztery nieużywane: Mammoth, Monterey, Rincon i Skyline. Wszystkie cztery te znaki towarowe zostały zastrzeżone przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA, a Apple utrzymywał je przy życiu w celu potencjalnego wykorzystania, składając kolejne wnioski o przedłużenie.

Odbiorcy znaków towarowych mają do 36 miesięcy od daty zatwierdzenia na złożenie oświadczenia potwierdzenia o użyciu znaku towarowego w handlu, chociaż muszą składać wnioski o ich przedłużenie co sześć miesięcy w tym okresie, aby zachować do nich pełne prawo.

Z wcześniej wspomnianej czwórki Rincon nie jest już aktywny, został porzucony we wrześniu 2019 roku po upływie 36-miesięcznego okresu. Pozostałe trzy pozostają na razie aktywne.

Jak zatem będzie nazywał się macOS 10.16? Mammoth, Monterey i Skyline wydają się być rozsądnymi opcjami, ale Apple często korzystał z nazw, o których wcześniej nie słyszano. W latach, w których nowa wersja systemu macOS była postrzegana jako udoskonalenie poprzedniej wersji, a nie rewolucyjną nowość Apple używał nazw, które nawiązywały do poprzednich, takich jak w przypadku przejścia z Yosemite do El Capitan i Sierra do High Sierra.

O wszystkim dowiemy się już za kilka dni, podczas konferencji otwierającej doroczne WWDC 2020.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx