środa, 10 sierpnia

Na początku tego tygodnia firma Epic Games złożyła pozew przeciwko Apple po tym, jak Apple wycofał popularną grę Fortnite z App Store za łamanie zasad ‌App Store‌ dotyczących zakupów w aplikacji, rozpoczynając walkę prawną między obiema firmami.

Apple z kolei poinformował, że 28 sierpnia zamknie konta deweloperów Epic, co skłoniło Epic Games do złożenia kolejnego pozwu próbując zatrzymać ten ruch. Firma Apple odpowiedziała na pozew Epic Games własnym aktem sądowym, argumentując, że Fortnite nie powinno mieć prawa pozostać w App Store, ponieważ toczy się walka prawna.

Według Apple, Epic Games w czerwcu starał się o specjalną ofertę od Phila Schillera z Apple, która zmieniłaby sposób, w jaki Epic oferuje aplikacje w App Store. CNBC informuje:

„30 czerwca 2020 roku Dyrektor Generalny Epic, Tim Sweeney, napisał do moich współpracowników i do mnie e-maila z prośbą o specjalną ofertę tylko dla Epic, która zasadniczo zmieniłaby sposób, w jaki Epic oferuje swoją aplikację na platfromy iOS”- napisał w oświadczeniu były starszy wiceprezes Apple, Phil Schiller”.

Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, powiedział wcześniej, że Epic nie szukał specjalnej umowy z Apple i zamiast tego walczył o „otwarte platformy i zmiany zasad z równą korzyścią dla wszystkich programistów”, ale wygląda na to, że Epic próbował nawiązać unikalne relacje z Apple przed wniesieniem pozwu. „Kiedy Apple odmówił fundamentalnej zmiany sposobu, w jaki prowadzi interesy, aby zaspokoić prośbę Epic, firma zabrała się do nagłych, jednostronnych działań, które rażąco naruszyły jej umowy z Apple” – czytamy w odpowiedzi Apple.

Epic poprosił Apple o pozwolenie na ominięcie systemu zakupów w aplikacji i umożliwienie graczom Fortnite bezpośredniego płacenia za walutę w grze, prośbę, którą Apple odrzucił i funkcję, którą Epic i tak wdrożył. Według Schillera, Sweeney wysłał mu rano e-mail, że Fortnite zmienił mechanizm płatności i powiedział, że Epic nie będzie już „przestrzegać ograniczeń przetwarzania płatności Apple”.

Prawnicy Apple twierdzą, że awaryjny pobyt, o który stara się Epic, jest nagłym przypadkiem „w całości stworzonym przez Epic”, ponieważ Apple powiedział, że jeśli Epic usunie mechanizm płatności bezpośrednich, który dodał do Fortnite, gra będzie mogła wrócić do ‌App Konta programistów Store‌ i Fortnite nie zostałyby wyłączone.

Apple porównał również zachowanie Epic Games do złodzieja sklepowego. „Jeśli programiści mogą uniknąć cyfrowej kasy, jest to tak samo, jak gdyby klient opuścił sklep detaliczny Apple bez płacenia za produkt okradziony: Apple nie otrzymuje zapłaty” – powiedział Apple.

Prawnicy Apple twierdzą, że sytuacja konfliktowa z którą walczy Pic jest nagłym przypadkiem „w całości stworzonym przez Epic”, ponieważ Apple poinformował, że jeśli Epic usunie mechanizm płatności bezpośrednich, który dodał do Fortnite, gra będzie mogła wrócić do ‌App Store a konta deweloperów Fortnite nie zostaną wyłączone.

Apple porównał również zachowanie Epic Games do złodzieja sklepowego. „Jeśli deweloperzy chcą uniknąć kasy cyfrowej, jest to tak samo, jak gdyby klient opuścił sklep detaliczny Apple bez płacenia za ukradziony produkt: Apple nie otrzymuje zapłaty” – powiedział Apple.

Obietnica Apple dotycząca zamknięcia wszystkich kont deweloperów Epic i dostępu do narzędzi Apple 28 sierpnia wpłynie na rozwój silnika Unreal Engine używanego w wielu aplikacjach i grach innych firm. Wraz z oczekiwaniem na zamknięcie konta, Epic nie jest w stanie zaktualizować gry Fortnite, co oznacza, że obecni użytkownicy iOS nie będą mogli skorzystać z kolejnego sezonu gry, którego premiera odbędzie się 27 sierpnia.

Na poniedziałek zaplanowano rozprawę sądową, która ma ustalić, czy Apple może usunąć Fortnite z App Store z powodu naruszenia zasad sklepu.

W tweecie opublikowanym na Twitterze dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, nazwał oświadczenie Apple mylące, ponieważ w e-mailu Epic prosił również o udostępnienie koncesji innym programistom.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx