środa, 21 lutego

Jak informuje Reuters, dyrektor generalny Apple, Tim Cook, spotka się w przyszłym tygodniu z komisarzem Unii Europejskiej ds. konkurencji Margrethe Vestager w związku z serią sporów z organizacją.

Vestager spotka się także z dyrektorami naczelnymi Alphabet, Broadcom i Nvidia, a także wyższą kadrą kierowniczą z OpenAI. Spotkania odbędą się w San Francisco i Palo Alto w czwartek i piątek przyszłego tygodnia i będą dotyczyć europejskiej polityki konkurencji i regulacji cyfrowych.

W grudniu Apple podobno udostępnił konkurentom Apple Pay dostęp do technologii NFC iPhone’a w celu umożliwienia płatności zbliżeniowych w UE. Propozycja ma na celu rozstrzygnięcie toczącego się sporu antymonopolowego i uniknięcie potencjalnej kary pieniężnej. Uważa się, że Komisja Europejska przed przyjęciem propozycji zasięgnie opinii konkurentów i klientów, dlatego jest wysoce prawdopodobne, że kwestia ta zostanie poruszona.

Apple stoi także przed kilkoma innymi wyzwaniami w UE, które prawie na pewno będą przedmiotem dyskusji, takimi jak m.in. spór podatkowy o wartości 14 miliardów dolarów. Kolejnym tematem będą na pewno nowe przepisy UE, takie jak ustawa o rynkach cyfrowych (DMA), wyznaczająca główne firmy technologiczne jako „strażników” i zmuszające je do udostępniania różnych usług i platform innym firmom i programistom. Oczekuje się, że DMA wymusi na Apple istotne zmiany w sposobie działania App Store, FaceTime i Siri w Europie. Na przykład Apple w przyszłym roku będzie zobowiązany umożliwić użytkownikom pobieranie aplikacji spoza App Store, a także dać deweloperom możliwość promowania swoich aplikacji poza App Store i korzystania z zewnętrznych systemów płatności.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx