wtorek, 27 lutego

Apple odnotował niższą niż oczekiwano sprzedaż iPhone’ów w czwartym kwartale 2018 roku obejmującym okres przedświąteczny. Jednym z wyjaśnień dostarczonych przez Apple, były niższe niż oczekiwano aktualizacje iPhone’a czyli wymiany na nowszy model. Podczas ogłaszania wyników finansowych firmy, szef Apple, Tim Cook zagłębił się w przyczyny, dla których Apple odnotowuje mniej aktualizacji.

Pierwszym i jednym z ważniejszych powodów jakie padły jest kurs wymiany walut. Siła amerykańskiego dolara sprawiła, że iPhone jest dużo droższy w wielu częściach świata, dlatego firma Apple twierdzi, że zamierza obniżyć jego ceny na niektórych rynkach wschodzących. Na przykład w Turcji iPhone stał się tak drogi ze względu na kurs dolara, że przychody spadły o 700 milionów dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem.

Cook powiedział także, że subsydiowanie iPhone’a przez operatorów komórkowych staje się coraz mniej popularne, co wpływa na podwyższenie cen. Na przykład w Japonii powszechne było subsydiowanie smartfonów, ale lokalne przepisy wyeliminowały wiele z nich. Według Cook’a mniej niż połowa iPhone’ów sprzedanych w Japonii była dotowana w porównaniu do 3/4 rok temu. Ogólna wartość subsydiów również spadła.

Trzecim powodem mniejszej liczby aktualizacji iPhone’a był program wymiany baterii, który firma Apple oferowała w 2018 roku pozwalając klientom wymieniać baterie iPhone’a za 129 złotych. Cook powiedział, że tańsza i bardziej opłacalna była wymiana baterii iPhone’a i dłuższe trzymanie się starszych modeli.

Cook uważa, że choć analitycy sugerowali, że Apple nie powinien tego robić, to firma „mocno wierzy, że było to słuszne dla [swoich]klientów”.

Aby zwiększyć liczbę aktualizacji iPhone’ów, Cook wskazał na program wymiany Apple (niedostępny w Polsce), który obniża cenę nowych urządzeń podczas oddania starszego urządzenia, a także zwrócił uwagę na miesięczne opcje płatności, które Apple ostatnio zaczął promować na swojej stronie transakcji. Ta strona zawiera szczegółowe informacje na temat miesięcznej ceny iPhone’a XR i iPhone’a XS podczas oddania starszego urządzenia.

Niższa niż oczekiwano liczba aktualizacji iPhone’ów wraz z niską sprzedażą w Chinach doprowadziły ostatecznie do 15-procentowego spadku przychodów iPhone’a w skali roku.

Cook twierdzi, że chociaż aktualizacje iPhone’a były niższe niż oczekiwano, firma rozwijała się w innych częściach świata, ustanawiając nowe rekordy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Korei.

Według Cooka inwestorzy powinni być świadomi trzech czynników długoterminowych: lojalnej i zadowolonej bazy klientów, dużej i stale rosnącej bazy nowych użytkowników oraz głęboko zakorzenionej kultury innowacji Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx