czwartek, 18 lipca

Nowy model MacBooka Pro jest napędzany innowacyjnym czipem M3 Apple Silicon, ale podstawowa konfiguracja modelu 14-calowego, dostępnego za 8999 złotych posiada jedynie 8 GB pamięci RAM.

W 2012 roku Apple wprowadził na rynek pierwszego MacBooka Pro z ekranem Retina, który również posiadał 8 GB pamięci RAM. W związku z tym, że Apple używa zintegrowanych czipów z jednolitą architekturą pamięci, firma twierdzi, że 8 GB RAM na Macu jest porównywalne z 16 GB RAM w systemach konkurencyjnych.

Ale nie wszyscy są o tym przekonani. Decyzja Apple, aby pod koniec 2023 roku wyposażać komputer w zaledwie 8 GB pamięci RAM okazała się niestosowna dla wielu użytkowników. Tak samo uważa Vadim Yuryev, współgospodarz kanału YouTube Max Tech. Yuryev zdecydował się przeprowadzić kilka testów w warunkach rzeczywistych na dwóch 14-calowych modelach MacBooka Pro M3, jednym z 8 GB, a drugim z 16 GB zunifikowanej pamięci RAM. A co wyszło z tego porównania?

Testy przeprowadzono jako pojedyncze operacje, podczas których nic innego nie było uruchomione, ale także powtórzono je z otwartą przeglądarką, filmami YouTube, arkuszami kalkulacyjnymi, e-mailami itp. otwartymi w tle, aby symulować typowe scenariusze wielozadaniowości w świecie rzeczywistym. Zgodnie z oczekiwaniami, różnica w wydajności między obiema maszynami pogłębiła się jeszcze bardziej, ponieważ 8 GB pamięci w coraz większym stopniu opierało się na pliku wymiany dysku SSD, a ogólna responsywność ucierpiała. Yuryev pokazał nawet pojawianie się błędu w modelu 8 GB podczas renderowania Blendera i eksportu Final Cut.

Warto zauważyć, że akceleracja śledzenia promieni w Blenderze była dostępna jako opcja w modelach 16 GB, ale była wyraźnie nieobecna w 8 GB MacBooku Pro przy identycznym zadaniu renderowania, co sugeruje, że zmniejszona pula pamięci w rzeczywistości uniemożliwia rdzeniom GPU wykorzystywanie pewnych funkcji.

Wyniki tego typu testów mogą powodować dylemat dla klientów chcących kupić nowego MacBooka Pro (lub nowego iMaca z 8 GB RAM). Zdecydowanie się na 8 GB RAM wydaje się ograniczać wydajność czipa M3, ale wybór konfiguracji z 16 GB lub 24 GB to dodatkowe 1200 lub 2400 złotych, a urządzeń Apple nie można później modernizować ze względu na ich ujednoliconą architekturę pamięci.

Po uwzględnieniu dodatkowych 1200 złotych za 16 GB pamięci RAM w 14-calowym MacBooku Pro M3, model M3 Pro z 18 GB i kilkoma innymi dodatkowymi funkcjami kosztuje już tylko 1300 złotych więcej. Być może bardziej irytujący jest fakt, że konkurencyjne laptopy w podobnych cenach (na przykład Microsoft Surface lub Lenovo Thinkpad) są standardowo wyposażone w co najmniej 16 GB pamięci. Oczekuje się, że klienci Apple zapłacą dodatkowe 1200 złotych za każde dołożenie pamięci, co z pewnością obejmuje sporą marżę, niezależnie od tego, ile Apple płaci swoim dostawcom pamięci RAM.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy 8 GB jest w tegorocznym komputerze to faktycznie dobry pomysł?

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx