piątek, 12 lipca

Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, ogłosił dzisiaj, że firma zwolni 17 procent pracowników, co stanowi liczbę ponad 1000 osób. Spotify musi ciąć koszty, starając się zmniejszyć różnicę między bieżącymi kosztami operacyjnymi a docelowym stanem finansowym.

W ciągu ostatnich dwóch lat położyliśmy znaczny nacisk na przekształcenie Spotify w naprawdę wspaniałą i zrównoważoną firmę – zaprojektowaną tak, aby osiągnąć nasz cel, jakim jest bycie wiodącą na świecie firmą audio, oraz taką, która będzie konsekwentnie zwiększać rentowność i rozwój w przyszłości. Chociaż poczyniliśmy znaczne postępy, o czym wielokrotnie mówiłem, nadal mamy nad czym pracować. Wzrost gospodarczy uległ dramatycznemu spowolnieniu, a kapitał stał się droższy. Spotify nie jest wyjątkiem od tej rzeczywistości.

To prowadzi mnie do podjęcia decyzji, która będzie oznaczać znaczącą zmianę dla naszej firmy. Aby dostosować Spotify do naszych przyszłych celów i upewnić się, że jesteśmy odpowiednio przygotowani do stojących przed nami wyzwań, podjąłem trudną decyzję o zmniejszeniu całkowitego zatrudnienia w całej firmie o około 17%.

Według Ek, Spotify zatrudniło zbyt wielu pracowników w latach 2020 i 2021, co choć doprowadziło do zwiększenia produkcji i rozwoju firmy, spowodowało także mniejszą wydajność Spotify i zwiększenie kosztów operacyjnych. W Spotify jest zbyt wielu ludzi, którzy „oddają się wspieraniu pracy” i „wykonują pracę wokół pracy”, zamiast „wnosić wkład w tworzenie możliwości mających realny wpływ”.

Pracownicy Spotify dotknięci zwolnieniami zostaną powiadomieni do wtorku, 5 grudnia. Odprawa zostanie dokonana na podstawie stażu pracy i lokalnych wymogów dotyczących okresu wypowiedzenia, przy czym pracownicy otrzymają średnio pięciomiesięczną odprawę.

Idąc dalej, Ek twierdzi, że Spotify musi „niestrudzenie zaradnie” działać, ponieważ „bycie odchudzonym to nie tylko opcja, ale konieczność”. Cięcia pozwolą firmie „zbudować jeszcze silniejsze Spotify” w 2024 roku.

W trzecim kwartale 2023 roku Spotify zarobił 3,6 miliarda dolarów, w porównaniu do 3,2 miliarda dolarów w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Spotify dodał także 23 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie i 6 milionów płatnych subskrybentów, co doprowadziło do pierwszego zyskownego kwartału 2023 roku. Zysk wyniósł jednak tylko jeden procent.

Spotify jest głównym konkurentem Apple Music, a firma od dawna protestuje przeciwko opłatom pobieranym przez Apple za pośrednictwem App Store. Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, w tym roku nalegał, aby prawodawcy w Wielkiej Brytanii przyjęli projekt ustawy regulującej konkurencję na rynkach cyfrowych i uniemożliwiającą Apple oferowanie platformy, jednocześnie konkurując na tej platformie.

Ostatnia sprzeczka między Apple i Spotify miała miejsce pod koniec 2022 roku, kiedy Apple odrzucił aktualizację aplikacji Spotify, która dodała obsługę audiobooków. Spotify próbował nakłonić klientów do kupowania książek online i słuchania ich w aplikacji, czemu Apple zaprotestował. Ostatecznie Spotify został zmuszony do usunięcia wszystkich informacji w aplikacji dotyczących zakupu audiobooka w witrynie Spotify, aby aplikacja została zatwierdzona.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx