sobota, 13 kwietnia

Rzadki, w pełni funkcjonalny komputer Apple-1 został sprzedany w tym tygodniu przez dom aukcyjny John Moran Auctioneers za 500 000 dolarów.

Rzadki Apple-1 w obudowie z drewna koa miał tylko dwóch właścicieli, profesora college’u i jego studenta, któremu sprzedał maszynę za 650 dolarów. Sprzedaż obejmowała instrukcje obsługi oraz oprogramowanie Apple na dwóch kasetach magnetofonowych.

Uważa się, że współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, zbudował 200 komputerów Apple-1 i sprzedał 175 z nich, co czyni go rzadkim przedmiotem kolekcjonerskim.

Komputer był pierwotnie oferowany do sprzedaży jako goła płytka drukowana do uzupełnienia przez hobbystów elektroniki. Jednak Steve Jobs sprzedał później 50 w pełni zmontowanych egzemplarzy komputera do kalifornijskiego The Byte Shop, a obudowa z drewna koa została dodana przez pionierskiego sprzedawcę komputerów, ale tylko powstało tyko sześć takich obudów.

„To rodzaj świętego Graala dla kolekcjonerów starych urządzeń elektronicznych i technologii komputerowych” – powiedział „Los Angeles Times” ekspert komputerów Apple-1 Corey Cohen przed wtorkową aukcją. „To naprawdę sprawia, że dla wielu ludzi jest to ekscytujące”.

Inny w pełni funkcjonalny komputer Apple-1 został sprzedany w zeszłym roku za 458 711 dolarów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx