poniedziałek, 6 lutego

W styczniu firma Nike ogłosiła wprowadzenie na rynek samowiążących się butów do koszykówki kontrolowanych przez iPhone’a. Teraz kolejna popularna marka obuwia, Puma, chce wprowadzić samozaciskowe sneakersy.

Nadchodzące buty Puma Fi, które był w stanie przetestować Richard Lai z Engadget, są rozwijane od trzech lat. Puma już wcześniej eksperymentowała z automatyczną technologią obuwia systemem Autodisc i w oparciu o te doświadczenia rozwijał kolejny model.

Fi to całkowicie czarne buty z silnikiem wiązania na górze, zaprojektowane tak, aby jak najlepiej dopasowywały się wokół stopy, zastępując tradycyjne sznurówki. Silnik jest przymocowany do niebieskich sznurówek Dyneema (materiału używanego w przemyśle rybnym), który zaciska się, gdy silnik jest aktywowany.

Fi jest zasilany przez wyjmowaną baterię ukrytą w wodoodpornej kieszeni wewnątrz buta, i można ją naładować, umieszczając piętę buta na dołączonej bezprzewodowej macie ładującej Qi lub przez etui do ładowania.

Wokół języka butów Fi umieszczono niebieskie diody LED, które zapalają się, gdy silnik jest gotowy do pracy i wyświetlają żywotność baterii. Bateria wystarcza na pięć do siedmiu dni przed ponownym naładowaniem, które zajmuje od 90 do 120 minut.

Według Lai, Fi są wygodne i wyglądają jak zwykłe tenisówki podczas użytkowania. Fi można również kontrolować za pomocą iPhone’a z dołączoną obsługą przez Apple Watch. Za pomocą elementów sterujących iPhone’a można zmienić szczelność, zobaczyć czas pracy na baterii i bardzo precyzyjnie dopasować wiązanie za pomocą regulatorów na butach.

Z silnikiem w środku, Fi ważą 428 gramów, ale Lai powiedział, że ciężar „nie był tak zauważalny” podczas noszenia butów. Podczas obsługi buta zauważalny jest mechaniczny hałas, który jak powiedział Lai „brzmi fajnie”.

W butach Fi nie ma śledzenia aktywności i funkcji śledzenia GPS, ale zarówno Fi jak i Nike to jedne z pierwszych butów kontrolowanych smartfonem. Jeśli trend się rozwinie, w przyszłości będziemy mogli zobaczyć bardziej wydajne i bogate w funkcje tenisówki związane z iPhonem.

Puma Fi pojawią się wiosną 2020 roku, a ich cena wyniesie 330 dolarów. Puma planuje w przyszłości uruchomienie otwartego programu beta, aby umożliwić klientom korzystanie z tenisówek w zamian za opinie na temat produktów. Zainteresowani powinni pobrać aplikację PUMA PUMATRAC, w której Puma ogłosi dostępność Fi.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx