środa, 29 czerwca

Wraz z coraz większym zainteresowaniem jakością otaczającego nas powietrza, którym oddychamy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń pojawiają się urządzenia, które starają się nam w tym pomóc.

Jednym z takich urządzeń jest Netatmo Healthy Home Coach, który jest domowym monitorem jakości powietrza, ale nie tylko. Netatmo jest dobrze znane ze swoich wysokiej jakości projektów, a Healthy Home Coach doskonale to potwierdza. Mogliśmy się o tym przekonać osobiście testując to urządzenie.

Healthy Home Coach dostępny jest w kolorze różowego złota, ale nie jest to rażące, bo wygląda fantastycznie. Podczas gdy inne monitory domowe są zaprojektowane tak, aby wtapiały się w tło, ten produkt możemy z całym przekonaniem ustawić jako widoczne urządzenie w naszym domu.

Urządzenie jest bardzo łatwe w konfiguracji. Wystarczy podłączyć je do źródła zasilania i już zaczyna pełnić swoje zadanie. Do pełnej funkcjonalności musimy je oczywiście sparować z dedykowaną aplikacją, która w obrazowy sposób zbiera nam wszystkie informacje. Na urządzeniu mamy dostępną jedną diodę LED, która zapala centralną komorę po naciśnięciu przycisku z przodu. Kolor światła zmienia się w zależności od tego, jak dobra jest jakość powietrza w naszym domu: jasnoniebieski oznacza wszystko Zdrowe, zmieniając się w kolor pomarańczowy aż do czerwieni, aby pokazać, że warunki się pogorszyły.

Healthy Home Coach przeznaczony jest do monitorowania pojedynczego pokoju, chociaż można oczywiście kupić kilka jednostek i monitorować je wszystkie z poziomu tej samej aplikacji. Ja testowy monitor ustawiłem w sypialni.

Netatmo Healthy Home Coach ma kilka czujników do wykrywania jakości naszego domowego środowiska. W skład wspomnianej już jakości powietrza wchodzi element jego wilgotności, który pomaga zauważyć względną wilgotność powietrza, ponieważ pomieszczenia za bardzo wilgotne mogą rozmnażać bakterie i pleśnie. Pomieszczenia zbyt wysuszone, mogą powodować problemy z oddychaniem i swędzenie skóry. W parze z tym jest również czujnik temperatury, dzięki któremu można utrzymać pokój na odpowiednim poziomie. Jest to szczególnie ważne właśnie w zimie, kiedy to wielokrotnie zbyt przegrzewamy nasze pomieszczenia powodując m.in. dyskomfort w trakcie snu.

Trzecim czujnikiem jest głośność otoczenia. Netatmo mówi, że jest to przydatna informacja, szczególnie w monitorowaniu jakości snu. Na przykład, sprawdzając historyczne dane w nocy, możesz sprawdzić, czy występują regularne głośne dźwięki, które mogą przeszkadzać Tobie i Twojej rodzinie w głębokim śnie. Jakość powietrza po prostu mierzy poziom CO2 w pomieszczeniu. Wyższe stężenia CO2 mogą utrudnić koncentrację.

Ponieważ dioda LED na przodzie urządzenia jest jedna, nie możemy na jej podstawie dowiedzieć się konkretnie co jest nie tam w naszym pomieszczeniu. Do tego służy aplikacja.

W oknie głównym zobaczymy wszystkie odczyty dla każdego z czterech składników, które monitoruje Healthy Home Coach. Każdy z nim mówi, czy poziom ten jest dobry czy za niski. Dotknięcie dowolnego wskazania powoduje wyświetlenie bardziej szczegółowych informacji. Dokładne informacje różnią się w zależności od odczytu. Jeśli wynik jest zły i np. pomieszczenie jest zbyt gorące, w polu informacyjnym znajdziesz wskazówki, co powinieneś zrobić, aby to zmienić.

Healthy Home Coach może działać w trzech trybach: Whole Family, Baby i Asthmatic. Każdy tryb ustawia różne progi dla ostrzeżeń pomiarowych. Na przykład tryb Dziecko jest bardziej wrażliwy na ciepło; tryb astmatyk jest bardziej czuły na wilgotność. Niestety wskazówki nie zmieniają się w zależności od trybu, na przykład udzielania konkretnych porad, jak utrzymać dziecko w odpowiedniej temperaturze. Testy urządzenia w trybie dla dziecka pokazały porady dotyczące noszenia „odpowiedniej odzieży”.


 

Wszystkie dane są przechowywane z historią, więc możemy zawsze cofnąć się w czasie, aby zobaczyć, jakie były pomiary w przeszłości i porównać je ze stanem obecnym.

Netatmo wspiera również Apple Home Kit więc urządzenie jest widoczne z poziomu aplikacji Dom. Po dodaniu jej tam możemy zadać Siri proste pytanie takie jak „Jaka jest wilgotność w sypialni?” Obecne ograniczenia Apple Home oznaczają, że tylko czujnik CO2 może być używany w automatyce. Nawet wtedy nie można ustawić progu, a Apple Home może wyzwalać automatyzację po wykryciu wysokiego poziomu dwutlenku węgla. Z poziomu aplikacji Dom nie zobaczymy też tylu szczegółów o konkretnych parametrach jak z poziomu dedykowanej aplikacji. To trochę rozczarowujące, że system nie jest bardziej elastyczny.

Netatmo Healthy Home Coach jest bardzo ciekawym gadżetem domowym, jednak wielu użytkowników zastanowi się zapewne, czy aż tak użytecznym, aby wydać na niego prawie 500 złotych. Oczywiście dla tych, którzy ogromną uwagę przykładają do tego czym oddychają wyda się interesujący i tym właśnie osobom go polecam.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx