niedziela, 19 maja

Jeden z pierwszych alternatywnych sklepów z aplikacjami wystartował dziś w Unii Europejskiej. Jego twórcą jest deweloper Riley Testut, który zaprezentował AltStore PAL – wersję swojego AltStore dostępną w krajach UE.

AltStore PAL to aplikacja typu open-source, stworzona do dystrybucji aplikacji od niezależnych deweloperów. Na start oferuje dwie aplikacje, w tym emulator gier Delta stworzony przez Testuta oraz menedżera schowka Clip. Delta jest jednocześnie udostępniany w App Store poza Unią Europejską, ale wygląda na to, że klienci z UE będą musieli pobrać go z AltStore.

Testut twierdzi, że gdy AltStore PAL zacznie „działać płynnie”, zewnętrzni deweloperzy aplikacji będą mogli przesyłać swoje aplikacje do dystrybucji poza App Store. Sklep z aplikacjami ma być zdecentralizowany i nie posiadać katalogu, więc deweloperzy będą musieli sami promować swoje aplikacje i kierować użytkowników na swoje strony internetowe, aby zainstalować aplikację przez AltStore.

Dystrybucja aplikacji za pośrednictwem AltStore jest bezpłatna, ale warto zauważyć, że aplikacje, które osiągną ponad milion pierwszych instalacji w ciągu roku, będą musiały zapłacić Apple opłatę licencyjną za podstawowe technologie w wysokości 0,50 euro. Sklepy z aplikacjami muszą płacić tę opłatę za każdą instalację bez limitu darmowych instalacji, więc AltStore jest obciążany kwotą 0,50 euro za każdą instalację. Aby pokryć te koszty, Testut pobiera 1,50 euro rocznie za dostęp do AltStore PAL.

Testut pracuje nad AltStore PAL od czasu, gdy Apple ogłosił wsparcie dla alternatywnych sklepów z aplikacjami w iOS 17.4. Sklep jest otwarty na wszystkie aplikacje, ale Testut uważa, że najlepiej sprawdzi się w przypadku „mniejszych, niezależnych aplikacji, które w przeciwnym razie nie mogłyby istnieć ze względu na zasady App Store”.

AltStore PAL jest wyposażony w integrację z platformą Patreon, umożliwiając deweloperom monetyzację swoich aplikacji. Deweloperzy mogą oferować swoje aplikacje wyłącznie swoim patronom, a ta metoda dystrybucji pozwala również na ustalenie limitu poniżej 1 miliona użytkowników mogących subskrybować i korzystać z aplikacji.

Użytkownicy iPhone’ów w Unii Europejskiej mogą pobrać AltStore PAL ze strony internetowej AltStore.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx