wtorek, 18 czerwca

Nvidia, największemu na świecie producentowi układów graficznych, potwierdziła dziś że przejmuje ARM od SoftBank w ramach transakcji o wartości 40 miliardów dolarów.

Według osób zaznajomionych z tematem, transakcja wymiany gotówki i akcji między dwiema firmami mogłaby nastąpić na początku przyszłego tygodnia i jest wyceniana na ponad 40 miliardów dolarów, co może być potencjalnie największą transakcją w historii branży półprzewodników. SoftBank początkowo nabył ARM za 32 miliardy dolarów cztery lata temu.

Obie firmy podobno od tygodni prowadzą rozmowy na temat możliwej umowy, a jeśli zostanie sfinalizowana  na pewno przyjrzy się temu urząd antymonopolowy, ponieważ sama Nvidia jest obecnie klientem ARM. Firmy, które wykorzystują technologię ARM, również nie będą przychylne umowie bez wyraźnych zapewnień, że zestaw instrukcji ARM będzie nadal dostępny dla równych szans licencyjnych.

SoftBank rzekomo skontaktował się z Apple, aby sprawdzić, czy jest zainteresowany zakupem ARM, ale Apple nie planował złożyć oferty ze względu na wymagania licencyjne ARM i możliwe obawy regulacyjne.

Apple licencjonuje technologię od firmy ARM dla swoich chipów z serii A używanych w swoich iPhone’ach i iPadach, a firma planuje przejście na chipy oparte na ARM w swojej ofercie komputerów Mac jeszcze w tym roku. Potencjalna sprzedaż firmie Nvidia prawdopodobnie nie miałaby większego wpływu na licencjonowanie technologii ARM przez Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx