poniedziałek, 24 stycznia

Apple współpracuje z firmą farmaceutyczną Eli Lilly i startupem Evidation, aby ustalić, czy dane zbierane z iPhone’a i Apple Watch można wykorzystać do wykrywania wczesnych objawów demencji.

Artykuł badawczy opublikowany w tym tygodniu i udostępniony przez CNBC wymienia naukowców z Eli Lilly, Apple i Evidation Health. Artykuł zatytułowany „Opracowywanie miar upośledzenia funkcji poznawczych w świecie rzeczywistym z multimodalnych strumieni czujników klasy konsumenckiej” bada czy dane czujników i informacje o aktywności z inteligentnych zegarków można wydobywać w celu „fizjologicznych i behawioralnych oznak upośledzenia funkcji poznawczych”.

Według artykuły 31 osób z zaburzeniami poznawczymi i 82 bez zaburzeń poznawczych monitorowano przez 12 tygodni zbierając 16 TB danych. Badanie twierdzi, że dane można było wykorzystać do odróżnienia osób z wczesnymi objawami zaburzeń poznawczych od osób zdrowych.

Ludzie, którzy mieli objawy pogorszenia funkcji poznawczych, pisali wolniej, pisali rzadziej, bardziej polegali na aplikacjach wspierających i wysyłali mniej SMS-ów. Badanie nie doszło do długoterminowych wniosków, ponieważ konieczna jest głębsza analiza.

W oświadczeniu dla CNBC, współzałożycielka Evidation, Christine Lemke, powiedziała, że do badań wykorzystano dane zebrane z urządzeń iPhone, Apple Watch i monitorów snu Beddit. Firma Apple przejęła firmę odpowiedzialną za monitor snu Beddit w 2017 roku.

„Dzięki tym badaniom przyjrzeliśmy się, w jaki sposób dane dotyczące codziennego zachowania, takie jak te rejestrowane przez iPhone’y, zegarki Apple i monitory snu Beddit, mogą skutecznie różnicować osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i wczesną chorobą Alzheimera od osób bez tych objawów”.

Wczesne wykrycie demencji jest ważne, ponieważ wczesna diagnoza może pozwolić na lepsze zarządzanie objawami i poprawę jakości życia, mimo że postępu choroby nie można zatrzymać. Według Światowej Organizacji Zdrowia 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, a każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych przypadków.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x