poniedziałek, 6 lutego

Firma benchmarkingowa Futuremark postanowiła obalić pojawiające się od pewnego czasu spekulacje twierdzące, że firma Apple świadomie spowalnia starsze iPhone’y publikując nowe aktualizacje oprogramowania, aby zachęcić swoich klientów do zakupu nowych urządzeń.

Począwszy od 2016 roku firma Futuremark zebrała ponad 100 000 wyników benchmarków dla siedmiu różnych modeli iPhone’a korzystających z trzech różnych wersji iOS. Wykorzystując te dane, stworzyli wykresy porównawcze wydajności w celu określenia, czy rzeczywiście urządzenia z kolejnymi wersjami iOS 9, iOS 10 i iOS 11 doznały spadku wydajności.

Pierwszym testowanym urządzeniem był iPhone 5S, ponieważ jest to najstarsze urządzenie zdolne do uruchomienia iOS 11. iPhone 5s, wydany w 2013 roku, był pierwszym iPhone’em, który otrzymał 64-bitowy chip A7, a iOS 11 jest ograniczony jedynie do urządzeń 64-bitowych. Firma Futuremark użyła do testów grafiki 3DMark Sling Shot Extreme Graphics i podsumowała wszystkie wyniki testów z telefonu iPhone 5 w danym miesiącu, aby dokonać porównania.

Na wykresie im wyższy słupek, tym lepsza wydajność. Jednak bazując na tych zebranych wynikach widać, że wydajność GPU (grafiki) w telefonach iPhone 5S pozostaje niezmieniona od iOS 9 do iOS 11, przy niewielkich zmianach, które jak twierdzi Futuremark „mieszczą się w normalnych poziomach”.

Wydajność procesora w technologii iPhone 5 w czasie została zmierzona przy użyciu testu 3DMark Sling Shot Extreme Physics, a wyniki ponownie były w dużej mierze spójne.

Wykresy dla innych urządzeń, w tym iPhone’a 6, 6S i 7, wykazują pewne łagodne spadki i wzrastają jeśli chodzi o wydajność GPU. W iPhone’ie 6 i 7 wydajność GPU jest obecnie wyższa w porównaniu do poprzednich wersji iOS.

Wydajność procesora w tych trzech urządzeniach spadła nieznacznie, co jak przyznaje Futuremark może być przyczyną „niewielkich aktualizacji systemu iOS lub innych czynników”. „Użytkownik najprawdopodobniej nie zauważy tej małej różnicy w codziennym użyciu”, twierdzi strona. Na podstawie porównań benchmarków Futuremark twierdzi, że „nie ma oznak spisku”.

Nasze dane z testów benchmarkowych wskazują, że zamiast zmniejszać wydajność starszych modeli, firma Apple robi dobrą robotę w obsłudze starszych urządzeń dzięki regularnym aktualizacjom, które utrzymują stały poziom wydajności wraz z nowymi wersjami iOS.

Choć testy CPU i GPU na różnych urządzeniach nie oferują pełnego obrazu jego wydajności, to są punktami odniesienia do dokładnego pomiaru rzeczywistej wydajności. Firma Apple nie ma celu w spowalnianiu starszych urządzeń wraz z aktualizacjami oprogramowania, jak to niektórzy spekulują, ale istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Nowe funkcje, które pochłaniają więcej zasobów systemowych, mogą powodować, że starsze urządzenie będzie działać wolniej. Podobnie jak inne ulepszenia i zmiany zaprojektowane dla nowszych urządzeń, które z założenia są bardziej wydajne.

Aktualizacje systemu operacyjnego firmy Apple wprowadzają także nowe zaawansowane technologie i interfejsy API przeznaczone dla najnowszych urządzeń co powoduje, że wbudowane aplikacje oraz najnowsze wersje aplikacje firm trzecich potrzebują również większej wydajności, dając wrażenie, ża na starszych urządzeniach działają wolniej.

Oczywiście nie można też ostatecznie wykluczyć wczesnych błędów w oprogramowaniu, które muszą być poprawione przez dodatkowe aktualizacje wypuszczone przez Apple co firma stara się na bieżąco robić.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
5 lat temu

5-tki działają bez zarzutu, jednak 4s widocznie wolniej działa, a tutaj nie ma statystyk dla czwórek.

yagoodtp
yagoodtp
5 lat temu

Było by miło gdyby apple zaczeło podpisywac wszystkie wersje ios’u dla urządzeń, które są już zabytkiem, np dla iphona 4s i wczesniejszych modeli. Analogicznie dla tabletów.

Paweł Majewski
Paweł Majewski
5 lat temu

Ciekawy test, gdzie najpierw zakłada się tezę, cel do osiągnięcia, a potem robi badania, żeby je udowodnić… Tak przynajmniej wynika z relacji autora artykułu!

4
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx