czwartek, 18 sierpnia

Microsoft i Nokia poinformowali dzisiaj, że Microsoft przejmie dział telefonów komórkowych Nokii, pozwalając Microsoftowi zjednoczyć swoje wysiłki nad oprogramowaniem systemu Windows Phone ze swoim podstawowym partnerem sprzętowym w Nokii. Umowa zawiera również umowę licencyjną z Microsoftem na dostęp do usług mapowania Nokii i większość portfolio patentowego.

Opierając się na współpracy z Nokią ogłoszoną w lutym 2011 r. i rosnące powodzenie smartfonów Nokia Lumia, Microsoft ma na celu przyspieszenie wzrostu swoich akcji i zysku z urządzeń mobilnych poprzez szybszy rozwój innowacji, wzrost synergii i ujednolicenie marki i marketingu. Dla Nokii ta transakcja ma przyczynić się do wzrostu zysków, wzmocnienia swojej pozycji finansowej i zapewnienia solidnych podstaw dla przyszłych inwestycji i kontynuowania biznesu.

„To śmiały krok w przyszłość (…) Połączenie naszych zespołów pozwoli Microsoftowi na szybszy wzrost i lepszy rozwój rynku mobilnego, a także wzmocnienie pozycji naszych partnerów zajmujących się i urządzeniami, i usługami (…) Nokia, poza innowacją i solidnym portfolio smartfonów, wniesie do nas masę talentu z zakresu designu produktów, inżynierii, logistyki, produkcji, sprzedaży, marketingu i dystrybucji” powiedział Steve Ballmer, dyrektor generalny Microsoftu.

Do Microsoftu trafi łącznie 32 tys. pracowników europejskiej firmy, łącznie z tymi, którzy są bezpośrednio związani z wytwarzaniem smartfonów. W Microsofcie zatrudnienie znajdą też wysoko postawione postaci Nokii: Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen i Chris Weber. To jednak nie wszystko – Stephen Elop nie będzie pełnić roli CEO, obejmując stanowisko wiceprezesa działu Microsoft Devices. Na razie nie znamy szczegółów tego, czym Elop miałby się zajmować.

Na fuzji, wbrew pozorom, może skorzystać nie tylko Nokia – ale i Microsoft. Bo o ile ta pierwsza po prostu zaspała i nie odrobiła strat na rynku mobilnym, o tyle Windows Microsoftu próbuje już od jakiegoś czasu wziąć dla siebie kawałek mobilnego tortu – ale wciąż przegrywa z Androidem i iOS. To niewątpliwie jedno z najciekawszych przejęć w branży technologii w 2013 roku.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx