wtorek, 5 grudnia

Właściciel Facebooka, firma Meta, ogłosiła nadchodzącą premierę Meta Quest 3, najnowszych gogli do rzeczywistości mieszanej, które będą konkurowały ze znacznie droższym zestawem Vision Pro, który Apple planuje wprowadzić na rynek w przyszłym roku.

Meta twierdzi, że Quest 3 ma gruntownie zmodyfikowaną konstrukcję i ma „rozdzielczość 4K+ Infinite Display” dzięki dwóm wyświetlaczom o rozdzielczości 2064 x 2208 na oko i „eksperymentalnej” częstotliwości odświeżania 120 Hz. Dla porównania, zestaw słuchawkowy Apple wykorzystuje wyświetlacze micro-OLED 4K i zapewnia łącznie 23 miliony pikseli.

Quest 3 jest wyposażony w przestrzenny dźwięk 3D i o 40% szerszy zakres dźwięku niż Quest 2. Meta wykorzystuje w goglach Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 i oferuje dwukrotnie większą moc obliczeniową procesora graficznego niż Meta Quest 2. Meta mówi, że dzięki nowemu chipowi Quest 3 obsługuje „szybką akcję w grach, płynny podgląd otoczenia w pełnym kolorze i wysokiej rozdzielczości”.

Dwie kamery RGB o rozdzielczości 10 razy lepszej niż Quest 2 zapewniają lepszy podgląd otoczenia, a wirtualnymi obiektami można manipulować w przestrzeni fizycznej. Jest to część zestawu wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną, odzwierciedlająca możliwości Vision Pro.

Meta Quest 3 waży 515 gramów i jest nieco cięższy niż Quest 2. Posiadają jednak smuklejszy układ optyczny dzięki nowym soczewkom typu pancake, więc Meta twierdzi, że zestaw jest wygodniejszy w noszeniu. Gogle posiadają miękki, regulowany pasek, który utrzymuje je na głowie, Poziome pole widzenia wynosi 110 stopni, a pionowe pole widzenia 96 stopni dla rozszerzonego widzenia peryferyjnego, a ostrość w środkowym polu widzenia została zwiększona o 25 procent. W przeciwieństwie do zestawu Apple nie ma funkcji śledzenia wzroku ani skanowania tęczówki.

Meta Quest 3

Do wprowadzania danych Meta Quest 3 korzysta z dwóch kontrolerów Touch Plus, które służą jako „naturalne przedłużenie” dłoni i zapewniają dotykową informację zwrotną. Meta wykorzystuje czujniki wizyjne i systemy uczenia maszynowego do śledzenia gestów dłoni. Istnieje również system dwóch kamer umożliwiających nawigację bez użycia kontrolera, co jest podobne do tego, co jest możliwe w przypadku zestawu Vision Pro.

Meta Quest 3 działa średnio niewiele ponad 2 godziny na jednym ładowaniu i nie zawiera zewnętrznego akumulatora. Apple Vision Pro działa również przez dwie godziny po podłączeniu do zewnętrznej baterii, ale może działać przez cały dzień po podłączeniu do źródła zasilania.

Meta Quest 3 kosztują 549,99 EUR za model z 128 GB pamięci i 699,99 EUR za wersję z 512GB pamięci i można je już zamawiać w przedsprzedaży na stronie Meta. Zamówienia mają zacząć trafiać do użytkowników  w październiku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx