niedziela, 19 maja

Apple zaprezentował dziś swoje całkowicie nowe urządzenie Vision Pro, pierwsze gogle obsługujące rzeczywistość mieszaną oraz nowy system VisionOS

Vision Pro to pierwsze urządzenie Apple obsługujące rzeczywistość mieszaną, obraz wyświetlany przed oczami użytkownika. Urządzenie posiada całkowicie nowy system operacyjny z trójwymiarowym interfejsem. Doświadczenia w Vision Pro nie są ograniczone granicami wyświetlacza, użytkownicy mogą tworzyć aplikacje w dowolnej skali i umieszczać je w dowolnym miejscu. Otoczenie wykraczają poza przestrzeń fizyczną i kontroluje stopień zanurzenia poprzez obracanie cyfrowej korony. Apple twierdzi, że oznacza to początek „obliczeń przestrzennych”.

Widok Home przeniesie nas w świat przed sobą, aby poczuć się „naprawdę obecnym” w swoim pokoju. Użytkownicy będą mogli używać kombinacji oczu, dłoni i głosu do sterowania urządzeniem. Wykorzystuje ono śledzenie wzroku oraz stukanie i przesuwanie palcem, aby przewijać lub wybierać.

Zestaw zawiera przekaz wideo oczu użytkownika w funkcji, którą Apple nazywa „EyeSight”, pokazując różne informacje zwrotne dla otaczających ludzi na temat tego, co aktualnie się ogląda w Vision Pro. Wykorzystuje soczewkowy wyświetlacz OLED, aby pokazać właściwą perspektywę każdemu, kto patrzy na użytkownika.

Vision Pro pozwala także użytkownikom łączyć się z komputerem Mac i rozszerzać jego wyświetlacz w przestrzeni wirtualnej, w tym wraz z aplikacjami działającymi na samym Vision Pro.

FaceTime w Vision Pro może wyświetlać osoby naturalnej wielkości podczas rozmów wideo. Dostępna jest zoptymalizowana obsługa przeglądania zdjęć i filmów. Vision Pro jest także „pierwszą kamerą 3D Apple”, pokazującą głębię wideo z dźwiękiem przestrzennym. Zestaw oferuje kinowe wrażenia podczas oglądania wideo, skalując ekran poza wymiary pokoju. Użytkownicy mogą tworzyć cyfrową wersję siebie do wykorzystania podczas rozmów wideo.

Pierwszą firmą promującą się dla Vision Pro jest Disney. Firma promuje tematyczne doświadczenia związane ze sportem, Gwiezdnymi Wojnami, Marvelem, National Geographic i nie tylko za pomocą zestawu Apple Reality Pro. Disney+ będzie dostępny dla zestawu Vision Pro zaraz po wypuszczeniu urządzenia.

A teraz wygląd. Cały przód zestawu AR jest wykonany z polerowanego szkła, które otoczone jest lekką, aluminiową ramką. W górnej części zestawu znajduje się przycisk i cyfrowa korona. Zestaw posiada system modułowy, aby osiągnąć optymalne dopasowanie. Po bokach zestawu znajdują się audiopody. Osoby noszące okulary muszą stosować magnetyczne wkładki do okularów korekcyjnych. Bateria Vision Pro jest oddzielna i jest połączona za pomocą złącza magnetycznego z boku zestawu.

Zestaw jest wyposażony w silikonową płytę montażową microOLED Apple i ma 23 miliony pikseli na dwóch panelach wyświetlacza. Wideo 4K można renderować w pełnej rozdzielczości. Vision Pro jest wyposażony w nowy system dźwięku przestrzennego zapewniający dźwięk otoczenia. Może dopasować dźwięk do otoczenia za pomocą śledzenia promieni audio.

Vision Pro wykorzystuje szybkie kamery i pierścień diod LED, które rzucają niewidzialne wzory świetlne na oczy użytkownika, aby śledzić wzrok. Zestaw zawiera również czip M2 w połączeniu z nowym układem „R1”, przeznaczonym do przetwarzania czujnika w czasie rzeczywistym.

Urządzenie posiada swój własny system VisionOS, VisionOS wprowadza zupełnie nową platformę dla programistów do tworzenia aplikacji. Jednocześnie na systemie VisionOS mogą działać aplikacje z iPhone’a i iPada zapewniając dużą liczbę aplikacji zaraz po premierze urządzenia. Nie mniej zestaw będzie posiadał również swój zupełnie nowy App Store, w którym znajdą się aplikacje stworzone dla systemu VisionOS, a także kompatybilne aplikacje na iPhone’a i iPada.

Premierę urządzenia zapowiedziano na początek 2024 roku początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych. Z czasem ma się pojawić także w innych krajach. Cena urządzenia tak jak przypuszczano nie jest niska i zaczyna się od 3499 dolarów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx