sobota, 2 marca

Wybór operatora sieci komórkowej to wbrew pozorom istotna decyzja – oferta nie tylko musi spełniać nasze potrzeby, ale też nie powinna nadmiernie obciążać domowego budżetu. To jednak tylko dwa podstawowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę – w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze sieci.

Sieci komórkowe w Polsce

Pierwszą polską siecią komórkową był Centertel. Operator rozpoczął działalność w 1991 roku i w kilka lat rozszerzył swój zasięg na 65% powierzchni naszego kraju. Z biegiem czasu na rodzimym rynku zaczęli działać też inni operatorzy, natomiast obecnie ich wybór jest tak szeroki, że o niektórych część osób mogła nie słyszeć, mimo że wyróżniają się naprawdę atrakcyjną i korzystną ofertą – przykładem takiej marki jest chociażby sieć Otvarta. Jak zatem spośród tylu propozycji wybrać tę najbardziej odpowiednią i najlepiej dopasowaną? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Dopasowanie oferty do potrzeb i oczekiwań

By wybór operatora sieci komórkowej był dla nas zadowalający, musimy przede wszystkim określić własne oczekiwania. Nieco inne potrzeby mają osoby, które używają telefonu komórkowego wyłącznie do wykonywania połączeń, w dodatku sporadycznie, a zupełnie inne ci, którzy ze smartfonem właściwie się nie rozstają, regularnie dzwonią, wysyłają wiadomości, korzystają z internetu, a urządzenie służy im także jako centrum multimedialnej rozrywki. Zanim więc zabierzemy się za analizę ofert operatorów, postarajmy się określić, do której grupy użytkowników należymy.

Jaką sieć komórkową wybrać? Najważniejsze aspekty

Gdy nam się to uda, możemy zająć się przeglądaniem i porównywaniem ofert poszczególnych operatorów. Na jakie elementy oferty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Są to:

  • limity połączeń i wiadomości – coraz więcej sieci oferuje nielimitowane połączenia do wszystkich sieci, w tym stacjonarnych, oraz nielimitowane wiadomości SMS w ramach podstawowych pakietów. Na rynku wciąż jednak dostępne są też pakiety z ograniczonymi połączeniami i SMS-ami, które zwykle proponowane są w zaskakująco niskich cenach. W ofercie sieci Otvarta można znaleźć zarówno opcje z nielimitowanymi połączeniami czy wiadomościami, jak i z ograniczoną liczbą minut oraz SMS-ów dla użytkowników, którzy rzadziej korzystają z telefonu;
  • pakiet internetowy – możliwość korzystania z internetu w telefonie komórkowym w ramach abonamentu stała się standardową usługą oferowaną przez wszystkich operatorów. Poszczególne pakiety różnią się liczbą dostępnych GB – jeżeli więc rzadko korzystamy z internetu w telefonie, możemy śmiało wybrać niższy pakiet, a jeśli za pośrednictwem smartfona odbieramy maile, przeglądamy serwisy społecznościowe czy oglądamy filmy w popularnych aplikacjach, nasze oczekiwania lepiej spełni wyższy pakiet. W zależności od wybranego wariantu, w sieci Otvarta możemy otrzymać od 2 do nawet 300 GB do wykorzystania miesięcznie;
  • dostępna technologia i jakość połączenia z internetem – ważna jest nie tylko liczba GB, ale także technologia, za pomocą której urządzenie łączy się z siecią. Niemal każdy operator zapewnia już dostęp do internetu w technologii LTE, a większość również w technologii 5G, przy czym w niektórych częściach kraju nie można jeszcze z niej korzystać. Abonenci sieci Otvarta mogą liczyć na stabilne połączenie z internetem, dzięki technologiom LTE oraz 5G;
  • jakość rozmów – choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, jakość rozmów jest uzależniona zarówno od posiadanego urządzenia, jak i operatora sieci komórkowej. Większość firm zapewnia transmisję mowy w częstotliwości od 300 Hz do 3 kHz, ale na rynku dostępne są też pakiety oferujące jakość rozmów w technologii HD Voice o częstotliwości od 100 Hz do 7 kHz. Szersze spektrum częstotliwości to bardziej naturalny, zrozumiały i wyostrzony głos w słuchawce oraz mniejsza podatność na ewentualne zniekształcenia. Wysoką jakość rozmów w technologii HD Voice oferuje na przykład sieć Otvarta;
  • przejrzysta umowa – wielu operatorów oferuje klientom umowy, w których określony jest minimalny czas ich trwania. Chęć zrezygnowania z usługi przed upływem wskazanego okresu wiąże się więc z koniecznością poniesienia dodatkowych, nierzadko dość wysokich opłat. Na rynku działają jednak też operatorzy proponujący bardziej elastyczne opcje i oferujący umowy na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia wynoszącym miesiąc.

Dodatkowym aspektem, na który już wkrótce też będziemy musieli zwracać uwagę przy wyborze operatora sieci komórkowej, jest dostępność kart eSIM. To cyfrowe odpowiedniki tradycyjnych kart SIM, których aktywacja następuje po przeskanowaniu kodu QR otrzymanego mailem. Dlaczego jest to istotne? Niektórzy producenci telefonów zamierzają rozpocząć produkcję urządzeń wyłącznie na eSIM – takie plany na przyszły rok ma na przykład Apple. Tymczasem karty eSIM w Polsce proponuje obecnie niewiele operatorów – choć można znaleźć już oferty obejmujące ten wariant, a przy tym w bardzo atrakcyjnych cenach. Do tego grona należy sieć Otvarta – decydując się na abonament u tego operatora, możemy bez obaw zmienić urządzenie na nowsze.

Abonament czy karta?

Wybierając operatora sieci komórkowej, często zastanawiamy się, czy lepszy jest abonament, czy opcja prepaid – czyli oferta na kartę. Na drugi wariant nierzadko decydują się rodzice, którzy kupują pierwszy telefon dziecku, lub osoby starsze, które nie chcą wiązać się długoterminowymi umowami. W każdym przypadku jednak warto wziąć pod uwagę ofertę abonamentową, która obecnie jest dostępna nie tylko w zaskakująco niskich cenach, ale przede wszystkim zapewnia:

  • ciągłość działania – nie trzeba pamiętać o konieczności regularnego doładowywania telefonu;
  • tańsze lub nieograniczone rozmowy i SMS-y – w pakietach abonamentowych ceny połączeń i wiadomości są z reguły niższe lub oferowane w nielimitowanych ilościach;
  • dodatkowe promocje dla abonentów – operatorzy częściej proponują specjalne zniżki lub bonusowe pakiety swoim stałym klientom.

Wybór operatora sieci komórkowej powinien zostać poprzedzony określeniem własnych potrzeb i oczekiwań, a następnie analizą dostępnych ofert pod ich kątem. Dzięki temu możemy zyskać niemal pewność, że podjęta decyzja będzie zadowalająca, a my za kilka miesięcy nie będziemy rozglądać się za nową ofertą. Szczególną uwagę warto zwrócić na propozycję sieci Otvarta, która zapewnia szeroki wybór pakietów, dostęp do internetu w technologiach LTE i 5G, wysoką jakość rozmów dzięki HD Voice oraz przejrzystą umowę na jasnych warunkach.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx