sobota, 20 kwietnia

Według najnowszych doniesień Marka Gurmana z Bloomberga, Apple poczynił znaczne postępy w dziedzinie nieinwazyjnej technologii monitorowania poziomu glukozy we krwi.

O funkcji tej mówi się już od jakiegoś czasu jako kolejnej nowości dodanej do przyszłych modeli Apple Watch. Umożliwiłaby ona diabetykom i innym osobom testowanie poziomu glukozy we krwi bez konieczności nakłuwania skóry w celu badania krwi.

Aby móc testować poziom glukozy bez krwi, Apple opracowuje krzemowy układ fotoniczny, który wykorzystuje optyczną spektroskopię absorpcyjną do świecenia światła z lasera pod skórą w celu określenia stężenia glukozy w organizmie. Technologia jest na etapie „weryfikacji koncepcji”, która jest wykonalna, ale musi zostać skondensowana do rozmiaru, który zmieści się w urządzeniu na rękę.

W chwili obecnej prototypowe urządzenie ma rozmiar zbliżony do iPhone’a i może być przymocowane do ramienia osoby. To już znaczny postęp w stosunku do poprzedniej wersji, która była na tyle duża, że wymagała blatu.

TSMC opracowało podobno główny chip do zasilania prototypu, ale Apple wcześniej współpracował również z Rockley Photonics nad stworzeniem czujników i chipów do monitorowania glukozy. Rockley Photonics w 2021 roku zaprezentował cyfrowy system czujników, który może monitorować temperaturę ciała, ciśnienie krwi, trendy glukozy, nawodnienie, poziom alkoholu i inne. Rockley Photonics wyjaśnił, że Apple był jego największym klientem w dokumentach regulacyjnych, ale Apple ostatecznie zakończył współpracę.

Apple ma setki inżynierów w swojej Exploratory Design Group (XDG) pracujących nad projektem, ale technologia jest jeszcze daleka do wdrożenia. Według Bloomberga XDG przypomina projekt badawczo-rozwojowy Google X i jest najbardziej tajemniczym przedsięwzięciem Apple. Firma Apple wydała setki milionów dolarów na opracowanie nieinwazyjnego sposobu monitorowania glukozy.

Apple rozpoczął pierwsze prace nad alternatywnym monitorowaniem glukozy po zakupie firmy RareLight w 2010 roku pod kierunkiem Steve’a Jobsa. Przez wiele lat Apple wykorzystywał startup o nazwie Avolante Health LLC do cichej pracy nad projektem w tajnej placówce, zanim został on przeniesiony do XDG.

Technologia wykrywania glukozy pod skórą była poddawana próbom na ludziach przez ostatnie 10 lat, a Apple korzystał z grupy testowej osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2, a także tych, u których nie zdiagnozowano cukrzycy.

Apple chce być w stanie ostrzegać ludzi, jeśli są w stanie przedcukrzycowym, umożliwiając zmianę stylu życia, zanim rozwinie się pełnoobjawowa cukrzyca. Zespół regulacyjny Apple prowadzi wczesne dyskusje na temat uzyskania zgody rządu na tę technologię.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx