sobota, 22 czerwca

Brazylijski sąd nałożył dziś grzywnę w wysokości 19 milionów dolarów na „odszkodowanie społeczne” od Apple za sprzedaż iPhone’ów bez ładowarki, donosi Reuters. Sąd stanowy w Sao Paulo stwierdził, że Apple musi oferować ładowarki z iPhone’ami, które są sprzedawane w tym kraju.

Apple poinformował, że przestał oferować ładowarki przy zakupie iPhone’a, aby ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Firma argumentowała, że wielu klientów ma już dostępne ładowarki i nadal sprzedaje ładowarki jako samodzielne urządzenia.

Orzekający w tej sprawie sąd nie przychylnie odniósł się do wyjaśnienia środowiskowego Apple. „Widać, że w uzasadnieniu „zielonej inicjatywy” pozwany narzuca konsumentowi zakup ładowarek, które wcześniej były dostarczane wraz z produktem” – czytamy w orzeczeniu.

Według brazylijskiego serwisu informacyjnego Estadão, oprócz grzywny Apple ma sprzedawać iPhone’y z ładowarkami, a także dostarczyć ładowarki wszystkim Brazylijczykom, którzy kupili ich produkty po 13 października 2020 roku. Apple przestał dodawać ładowarki do telefonów w momencie wprowadzenia na rynek modeli iPhone 12 w 2020 roku. W większości krajów Apple nie dostarcza już iPhonów ze słuchawkami EarPods i zasilaczem, dodając tylko kabel USB-C na Lightning.

We wrześniu brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało Apple zaprzestać sprzedaży iPhonów bez ładowarki, a także nałożyło grzywnę w wysokości 2,34 miliona dolarów, twierdząc, że Apple daje klientom niekompletny produkt.

Apple nie zastosował się do tego nakazu, ponieważ odwołuje się od orzeczenia, a firma planuje również odwołać się od dzisiejszej decyzji w Sao Paulo.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx