środa, 17 kwietnia

LCD oznacza „wyświetlacz ciekłokrystaliczny”, a technicznie zarówno telewizory LED, jak i LCD to wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Podstawowa technologia jest więc taka sama, ponieważ oba typy monitorów mają dwie warstwy spolaryzowanego szkła, przez które ciekłe kryształy zarówno blokują, jak i przepuszczają światło. Tak więc monitory LED to podzbiór monitorów LCD.

LED a LCD

LED, które oznacza „diody elektroluminescencyjne”, różni się od ogólnych modeli LCD tym, że wyświetlacze LCD wykorzystują światła fluorescencyjne, podczas gdy diody LED wykorzystują diody elektroluminescencyjne. Również rozmieszczenie świateł na monitorze LED może się różnić. Świetlówki w monitorze LCD są zawsze za ekranem. W monitorze LED diody elektroluminescencyjne można umieścić za ekranem lub wokół jego krawędzi. Różnica w oświetleniu i rozmieszczeniu oświetlenia ogólnie oznacza, że w LED-ach mogą być cieńsze niż w LCD, chociaż zaczyna się to zmieniać. Oznacza to również, że ekrany LED działają z większą wydajnością energetyczną i mogą zapewnić wyraźniejszy, lepszy obraz niż zwykłe LCD.

Ekrany LED zapewniają lepszy obraz z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, LED-y współpracują z kołem kolorów lub różnymi światłami w kolorach RGB (czerwonym, zielonym, niebieskim), aby uzyskać bardziej realistyczne i ostrzejsze kolory. Po drugie, diody elektroluminescencyjne można ściemniać.

  • Możliwość przyciemniania podświetlenia w telewizorze LED umożliwia wyświetlanie obrazu z prawdziwszą czernią poprzez przyciemnianie świateł i blokowanie przechodzenia większej ilości światła przez panel.
  • Ta funkcja nie jest dostępna w ekranach LED z podświetleniem krawędziowym, jednak LED-y z podświetleniem krawędziowym mogą wyświetlać prawdziwszą biel niż fluorescencyjne LED-y.

W związku z tym, że wszystkie te telewizory LCD są cienkie, każdy ma szczególne problemy z kątem widzenia i przeciwodblaskowością. Telewizory z podświetleniem zapewniają lepszy, czystszy kąt widzenia niż telewizory LED z podświetleniem krawędziowym. Jednak telewizor LED z podświetleniem zazwyczaj zapewnia lepszy kąt widzenia niż standardowy telewizor LCD. Zarówno telewizory LED, jak i LCD cieszą się dobrą opinią ze względu na jakość odtwarzania i gier. Podobnie jest wśród monitorów LED i LCD.

Często zadawane pytania dotyczące diod LED a LCD

Jaka jest różnica między LED a LCD?

LED oznacza diodę elektroluminescencyjną, podczas gdy LCD jest skrótem od wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Różnica między nimi polega na umiejscowieniu i rodzaju używanego światła. Diody LED wykorzystują diody, podczas gdy wyświetlacze LCD wykorzystują światła fluorescencyjne. Diody LED są również cieńsze niż wyświetlacze LCD i zapewniają lepszą jakość, wyraźniejszy obraz o wyższej rozdzielczości.

Co będzie dłużej działać – LED czy LCD?

Diody LED działają dłużej – ich żywotność wynosi około 100 000 godzin. Z drugiej strony, wyświetlacze LCD mają krótszą żywotność, bo tylko 75 000 godzin.

Co ma lepszą jakość obrazu – LED czy LCD?

 Diody LED mają lepszą jakość obrazu, ponieważ mają zainstalowane pełnię barw RGB, które dają ostrzejszy i bardziej realistyczny obraz. Ponadto diody elektroluminescencyjne mają właściwość ściemniania, co pozwala im wiernie wyświetlać kolory, blokując nadmierne światło.

Który jest lepszy do gier?

Diody LED są jaśniejsze i mają lepszy kontrast, co czyni je lepszym wyborem do gier. Monitory gamingowe są też droższe, więc jeśli masz ograniczony budżet, wyświetlacze LCD też się sprawdzą.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx