niedziela, 21 lipca

Podczas wtorkowej konferencji Apple zaprezentował zaktualizowane produkty, w tym nowego MacBooka Air i dwa iPady. Jednak wciąż jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy ulepszone produkty warte są podniesionych cen – mówi Todd Haselton z CNBC.

Jedno jest jednak pewne: gdybyście postawili na Apple w jego początkowym okresie, Wasz zakład na pewno by opłacił. Zgodnie z obliczeniami CNBC, inwestycja 1000 dolarów w akcje Apple w dniu ich pierwszej oferty publicznej w grudniu 1980 roku byłaby dziś warta ponad 500 000 dolarów. Kalkulacja obejmuje wzrost wartości i dywidendy.

Firma Apple została założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a, którzy opuścili ją niecałe dwa tygodnie później. Pierwszym klientem nowego przedsięwzięcia był sklep komputerowy Bay Area o nazwie The Byte Shop, który zamówił 50 komputerów Apple I. Aby wypełnić umowę, Jobs zaciągnął pożyczkę w wysokości 15 000 dolarów.

Firma rozrosła się i wypuściła kolejny komputer Apple II w czerwcu 1977 roku. Nowy model zawierał kolorową grafikę i zwiększoną pamięć. „Dla mnie komputer osobisty powinien być mały, niezawodny, wygodny w użyciu i niedrogi” – napisał Wozniak w artykule dla Byte Magazine, opisującym nowy system.

W grudniu 1980 roku firma Apple postanowiła wejść na giełdę. The Wall Street Journal określił to wydarzenie jako „jedno z najbardziej wyczekiwanych w ostatnich latach”.

4,6 miliona akcji Apple w cenie 22 dolarów za sztukę wyprzedało się „niemal natychmiast” – donosi EDN. Akcje wzrosły o ponad 30 procent tego samego dnia i zamknęły się na poziomie 29 dolarów za akcję.

Debiut giełdowy stworzył ponad 300 milionerów w ciągu jednego dnia, w tym kilku pracowników Apple. W tym czasie stworzył „więcej milionerów niż jakakolwiek inna firma w historii” podaje EDN, a sam Jobs zarobił ponad 200 milionów dolarów.

W sierpniu gigant technologiczny stał się pierwszą publiczną firmą w Stanach Zjednoczonych, która osiągnęła pułap 1 biliona dolarów po tym, jak cena akcji wyniosła 207,05 dolarów za akcję. Wzrost ten pozwolił firmie osiągnąć ten kamień milowy przed gigantem e-commerce, firmą Amazon.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx