niedziela, 21 lipca

epicwin, firma zajmująca się tworzeniem aplikacji, przeanalizowała ustawienia prywatności 35 najpopularniejszych aplikacji do gier w App Store, aby stworzyć ranking najbardziej inwazyjnych gier dla danych osobowych i prywatności użytkownika.

Choć Apple niedawno zaktualizował swoją politykę prywatności, udostępniając m.in. więcej informacji o tym, jakich danych osobowych wymagają od nas aplikacje i jak z nich korzystają to często najłatwiej jest kliknąć „Akceptuję” bez czytania warunków, które akceptujemy. Użytkownicy nawet nie zdają sobie sprawy, że te gry udostępniają Waszą lokalizację, historię zakupów, identyfikatory i dane użytkowania stronom trzecim.

W ramach tego badania firma epicwin przeanalizowała najpopularniejsze gry z oficjalnych nagród App Store Awards 2021. Przeprowadzili również ankietę wśród 4839 graczy ze swojej listy mailingowej, aby znaleźć ich ulubione gry. Łącząc te dwa zasoby, określili 35 najpopularniejszych gier, które zostały uwzględnione w badaniu.

epicwin przeanalizował 35 najpopularniejszych gier w App Store, aby znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • Które aplikacje do gier zbierają najwięcej danych osobowych związanych z tożsamością użytkownika
  • Które aplikacje do gier udostępniają najbardziej osobiste dane stronom trzecim?
  • Które aplikacje do gier są najbardziej inwazyjne dla prywatności użytkownika?

A co pokazały wyniki badań. Otóż Pokémon GO zbiera 100% dostępnych danych osobowych powiązanych z Twoją tożsamością. Co więcej, to też jedyna aplikacja w badaniu, która zbiera informacje „Zdrowie i kondycja”. 51% aplikacji do gier wykorzystuje co najmniej jedną kategorię danych osobowych powiązanych z tożsamością użytkownika. 28% aplikacji do gier zbiera dane o lokalizacji użytkownika, a 11% aplikacji do gier zbiera dane o kontaktach użytkownika. 48% aplikacji do gier nie zbiera żadnych danych osobowych powiązanych z tożsamością użytkownika. Należą do nich popularne Subway Surfers, Among Us! i Heads up!

Pełen ranking tego jakie dane osobowe powiązane z Wami wykorzystują badane gry możecie zobaczyć poniżej.

A jak to jest z przekazywaniem danych użytkownika innym podmiotom. Tu też nie jest zbyt ciekawie. 8 Ball Pool™, Call of Duty®, Subway Surfers udostępniają 60% analizowanych kategorii danych osobowych podmiotom zewnętrznym, w tym lokalizację użytkownika i dane kontaktowe. 57% gier udostępnia co najmniej jedną kategorię danych osobowych podmiotom trzecim. Najczęściej jest to lokalizacja, która przekazywana jest przez 17% gier. 5% gier udostępnia dane kontaktowe osobom trzecim. Ale jest i dobra informacja. 43% aplikacji do gier nie udostępnia żadnych danych osobowych firmom trzecim. Należą do nich popularne Roblox, Minecraft i Among Us!

Korzystając z danych powyższych kategorii finalnie stworzono ranking pokazujący najbardziej inwazyjne gry na rynku. Ranking oparty jest na średnim procencie kategorii danych osobowych wykorzystywanych przez dane powiązane z użytkownikiem i dane wykorzystywane do śledzenia użytkownika przez wybrane gry na iOS.

James Stephenson, założyciel epicwin, tak podsumował wyniki badania:

„W zeszłym roku wszyscy spędziliśmy dużo więcej czasu grając w gry na naszych telefonach. Łatwo było przekazać naszym dzieciom nasze telefony, aby zająć ich uwagę podczas pracy w domu. Gry dały nam ucieczkę od rzeczywistości rosnącej liczby przypadków zarażeń COVID i innych złych wiadomości. (…) Mam nadzieję, że to badanie może rzucić nieco światła na tę sprawę. Przynajmniej gdy wiemy, co dzieje się z naszymi danymi osobowymi, możemy podejmować świadome decyzje, aby zapewnić sobie i naszym dzieciom bezpieczeństwo w Internecie”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx