niedziela, 14 lipca

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android, Android 9 Pie, został oficjalnie wydany klientom po zakończeniu okresu testów beta, które rozpoczęły się w tym roku.

Android Pie wprowadza nowy, oparty na gestach interfejs systemu, podobny do interfejsu iPhone’a X, z podobnymi do iPhone’a funkcjami do poruszania się po systemie operacyjnym. Nowa wersja wprowadza także Android Dashboard, zaprojektowany, aby poinformować użytkownika o tym, ile czasu spędza na swoim urządzeniu. Znów nasuwa to podobieństwo do testowanej właśnie w iOS 12 funkcji „Czas przed ekranem”. Nowa opcja „Nie przeszkadzać” o nazwie „Shush” wycisza urządzenie z systemem Android po odwróceniu go ekranem do dołu, a opcja „Wind Down” pozwala użytkownikom systemu Android wybrać określoną porę snu, aby włączyć szary interfejs, zniechęcający do korzystania ze smartfona w nocy.

Z ciekawych funkcji, Android Pie posiada funkcję Adaptive Battery, która maksymalizuje moc baterii, określając priorytet aplikacji, z których najprawdopodobniej będziesz korzystać częściej. Nowa funkcja App Actions przewiduje, co chcesz robić dalej (podobnie jak sugestie Siri).

Niestety, podobnie jak wszystkie nowe wersje Androida, Android Pie jest dostępny dla ograniczonej liczby smartfonów, ponieważ smartfony z systemem Android używają dostosowanych wersji systemu operacyjnego Android, a każdy producent smartfonów musi udostępnić nowe oprogramowanie swoim klientom.

Android Pie jest już dostępny w telefonach Pixel, a aktualizacja zostanie wprowadzona na najnowsze urządzenia producentów Sony Mobile, Xiaomi, Oppo, Vivo, OnePlus i Essential jeszcze w tym roku.

Większość urządzeń z Androidem prawdopodobnie nigdy nie ujrzy aktualizacji Android Pie. Poprzednia wersja, Oreo z systemem Android 8, jest zainstalowana na zaledwie 12 procentach urządzeń z Androidem na dzień 23 lipca 2018 roku, mimo że została wydana w sierpniu 2017 roku.

Większość smartfonów z Androidem nadal używa Androida Nougat, Marshmallow i Lollipop, aktualizacji, które pojawiły się odpowiednio w 2016, 2015 i 2014 roku.

Dla porównania, najnowszy system operacyjny Apple, iOS 11, jest zainstalowany na 81 procentach urządzeń na dzień 31 maja 2018 roku. 14 procent urządzeń korzysta z systemu iOS 10 wydanego w 2016 roku, a tylko pięć procent urządzeń korzysta ze starszej wersji systemu iOS. Apple jest w stanie kontrolować system operacyjny na wszystkich swoich urządzeniach, co pozwala firmie znacznie szybciej wprowadzać poprawki błędów oraz nowe funkcje. Po wypuszczeniu systemu iOS 11, 25 procent użytkowników pobrało go w tydzień.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx