niedziela, 21 lipca

Po wielu latach działania polskiej wersji aplikacji Google Maps z rozpoznawalnym i kojarzonym głosem lektora firma postanowiła go zmienić na głos tworzony maszynowo i używany także przez Asystenta Google.

Aplikacja geolokalizacyjna Mapy Google jest dostępna w Polsce od 2008 roku i być może nie wszyscy wiedzą, że od początku na tej platformie głosu przy nawigowaniu do wybranego celu użyczał Jarosław Juszkiewicz, lektor i dziennikarz Radia Katowice.

Teraz w polskiej wersji Map Google wprowadzono zmianę. Głos Juszkiewicza został usunięty, o czym dziennikarz poinformował oficjalnie na swoim profilu w serwisie Facebook oraz na kanale na platformie YouTube. Swoje krótkie wystąpienie zakończył dobrze znaną frazą „Kieruj się na południe”.

– Wiedziałem, że ten moment prędzej czy później nastąpi. Jestem także pozytywnie zaskoczony reakcją wszystkich moich znajomych na Facebooku, kiedy tę informację przekazałem. Zresztą sam dowiedziałem się o tym, że mnie zmieniono – właśnie z Facebooka. Można to porównać do sytuacji robotników z XIX wieku, kiedy w fabrykach zastąpiły ich maszyny parowe. Jednak nie zamierzam niszczyć infrastruktury systemu. Po prostu, taka jest kolej rzeczy. Ta moja kariera głosu Google trwała długo, bo chyba ze 13 lat. To długo, jak na głos istniejący w sieci. A zatem jest to koniec pewnego etapu i początek następnego, w którym będę mówił, że „byłem” głosem Google. Muszę dodać, że to powiedzenie „Kieruj się na południe” wryło się głębiej i – jak sądzę – ludzie przez długi czas będą je kojarzyć. Cieszę się także, że zostałem zastąpiony przez maszynę, a nie przez człowieka. To mnie dowartościowuje, jako lektora – komentuje Jarosław Juszkiewicz w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

[AKTUALIZACJA]: Po wielu krytycznych opiniach od polskich użytkowników Map Google związanych z usunięciem lektora, Google tymczasowo przywrócił dotyczasowym głos lektora nawigacji do czasu dopracowania głosu maszynowego.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx