poniedziałek, 27 maja

Fotograf Austin Mann, znany z recenzji iPhonów pod kątem aparatu podzielił się dziś szczegółami na temat ProRAW, nowego formatu, który Apple udostępnił dla iPhone’a 12 Pro i Pro Max dzięki aktualizacji iOS 14.3.

ProRAW to format RAW dla iPhone’a, który również wykorzystuje wszystkie funkcje fotografii obliczeniowej, które Apple wbudował w iPhone’a. Jak wyjaśnia Mann, łączy obliczenia niezbędne do dokładnego obrazowania z kontrolą użytkownika nad parametrami preferencji, takimi jak balans bieli, redukcja szumów, wyostrzanie i nie tylko.

Aby przetestować nową funkcję ProRAW, Mann użył iPhone’a 12 Pro Max do wykonania zdjęcia nocnego deszczu meteorytów. Zrobił to samo zdjęcie zarówno w trybie ProRAW, jak i standardowym, a następnie edytował je w aplikacji Lightroom. Wersja ProRAW rejestruje więcej szczegółów na niebie, podkreślając gwiazdy, które zostały usunięte przez redukcję szumów na standardowym zdjęciu.

Dzięki 12-bitowemu kolorowi, 14-stopniowemu zakresowi dynamiki i znacznie bardziej kreatywnej kontroli, Apple ProRAW to ogromny krok naprzód w profesjonalnym fotografowaniu za pomocą iPhone’a. Teraz czuję się komfortowo polegając na moim iPhonie 12 Pro, aby uchwycić mocne zdjęcie w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych, ponieważ wiem, że jestem w stanie dostosować przetwarzanie do własnego gustu, zamiast polegać na generalizacjach obliczeniowych zaprojektowanych dla większości użytkowników.

Zdaniem Manna, robienie zdjęć w ProRAW jest najbardziej sensowne w ekstremalnych sytuacjach, w których ogólne algorytmy Apple nie są w stanie wykonać całej pracy. Oświetlenie mieszane w pomieszczeniach, ekstremalnie słabe oświetlenie i obrazy o bardzo wysokim zakresie dynamicznym mogą potencjalnie skorzystać na ustawieniach ProRAW.

Mann zwraca uwagę, że pliki ProRAW muszą być edytowane i nie są gotowe do udostępnienia bezpośrednio z aparatu, a funkcja ta nie jest dostępna w trybie portretowym ani panoramicznym. Mann ma dodatkowe wskazówki dotyczące robienia zdjęć w ProRAW w swoim poradniku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx