niedziela, 29 stycznia

Szereg firm, w tym Epic Games, Spotify i Tile, utworzyło nową organizację o nazwie „Coalition for App Fairness”, aby zwrócić uwagę na problemy programistów związane ze współpracą z Apple.

Organizacja określa się jako „niezależna organizacja non-profit założona przez wiodące firmy w branży w celu propagowania wolności wyboru i uczciwej konkurencji w całym ekosystemie aplikacji”. Koalicja ma swoje siedziby w Waszyngtonie i Brukseli i dąży do wprowadzenia zmian prawnych i regulacyjnych w odniesieniu do trzech kluczowych kwestii; „polityki antykonkurencyjnej”, „30-procentowego podatku od aplikacji” i „braku wolności konsumenta”.

Na swojej stronie internetowej określa dziesięciopunktowy plan zmian, które chciałaby wprowadzić. Dotyczy to postulatów, że „żaden programista nie powinien być zobowiązany do korzystania wyłącznie ze sklepu z aplikacjami”, „każdy programista powinien zawsze mieć dostęp do sklepów z aplikacjami”, „każdy programista powinien zawsze mieć prawo do bezpośredniego komunikowania się ze swoim użytkownikiem za pośrednictwem aplikacji, „żaden właściciel sklepu z aplikacjami ani jego platforma nie może wybierać własnych aplikacji lub usług” oraz „żaden programista nie powinien być zobowiązany do płacenia nieuczciwych, nieuzasadnionych lub dyskryminacyjnych opłat lub udziałów w przychodach”.

W skład grupy wchodzą Epic Games, Spotify, Tile, Basecamp, Blix, Blockchain, Deezer, European Publishers Council, Match, News Media Europe, Prepear, ProtonMail i SkyDemon, z których wielu miało poważne spory z Apple w różnych kwestiach.

Grupa aktywnie lobbuje innych programistów, aby do niej dołączyli, mówiąc: „razem będziemy walczyć przeciwko monopolistycznej kontroli ekosystemu aplikacji przez Apple”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx