środa, 24 kwietnia

Jak informuje Nola, partner satelitarny Apple, firma Globalstar, zapłaci firmie SpaceX Elona Muska za wystrzelenie nowych satelitów, które zostaną wykorzystane do aktualizacji sieci komunikacyjnej dla funkcji Alarmowe SOS przez satelitę w iPhonie.

Globalstar zapłaci SpaceX 64 miliony dolarów zgodnie ze szczegółami porozumienia, które zostały ujawnione w dokumencie SEC. Płatności będą dokonywane od 2023 do 2025 roku, kiedy SpaceX planuje wystrzelenie satelitów.

W zeszłym roku Apple wprowadził funkcję Alarmowe SOS przez satelitę wraz z nowymi modelami iPhone’a 14. Dzięki tej technologii iPhone 14‌, iPhone 14‌ Plus, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro‌ Max mogą kontaktować się ze służbami ratunkowymi, gdy telefon nie ma żadnego zasięgu komórkowego.

Globalstar jest partnerem Apple w tej inicjatywie i obsługuje satelity umożliwiające działanie tej funkcji. W chwili premiery firma Apple podała, że połączenia alarmowe SOS przez satelitę będą bezpłatne przez dwa lata, ale jak dotąd nie podał informacji, ile ostatecznie będą kosztować potem.

64 miliony dolarów, które Globalstar zapłaci SpaceX, to prawdopodobnie zaledwie ułamek kosztów eksploatacji satelitów, a koszty te są przerzucane na Apple, więc jest oczywiste, że Apple ostatecznie pobierze przynajmniej niewielką opłatę od tych, którzy chcą korzystać z funkcji SOS.

Globalstar zgodził się przydzielić 85 procent swojej obecnej i przyszłej przepustowości sieci dla iPhone’ów Apple, przy czym Globalstar zapewni i utrzyma cały personel, oprogramowanie, systemy satelitarne i nie tylko, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych standardów jakości i zasięgu. Przed wprowadzeniem na rynek modeli iPhone’a 14 Globalstar kupił sprzęt satelitarny o wartości 327 milionów dolarów od kanadyjskiej firmy, a Apple pożyczył Globalstar 252 miliony dolarów.

Połączenia alarmowe SOS przez satelitę są obecnie dostępne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Australii, Nowej Zelandii i Portugalii.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx