środa, 17 kwietnia

Według Tima Farrara, konsultanta ds. komunikacji satelitarnej w kalifornijskiej firmie badawczej Telecom, Media and Finance Associates, Apple może ogłosić w przyszłym miesiącu swoją od dawna zapowiadaną funkcję łączności satelitarnej.

W serii tweetów Farrar powiedział, że wczorajsza informacja T-Mobile i SpaceX dotycząca łączności satelitarnej prawdopodobnie miała ubiec ogłoszenie przez Apple własnej funkcji łączności satelitarnej dla iPhone’a we współpracy z Globalstar. Apple organizuje swoją konferencję medialną 7 września, a jej hasło „Far Out” i grafika gwiaździstego nieba podsyciły spekulacje na temat ogłoszenia łączności satelitarnej.

W lutym Globalstar ogłosił, że nabył 17 nowych satelitów, aby zapewnić „ciągłe usługi satelitarne” „potencjalnemu klientowi”, którym może być Apple.

Farrar powiedział, że usługa Apple będzie oferowana bezpłatnie do dwukierunkowych wiadomości tekstowych tylko w momencie uruchomienia i będzie wykorzystywać istniejące widmo satelitarne, bez konieczności wprowadzania zmian w przepisach ze strony FCC. Dla porównania, T-Mobile i SpaceX planują wykorzystać średnie pasmo 5G T-Mobile i obsługiwać wiadomości tekstowe SMS, MMS i wybrane aplikacje do przesyłania wiadomości, ale Farrar uważa, że to bardziej ambitne podejście napotka przeszkody regulacyjne na całym świecie.

Mark Gurman z Bloomberga po raz pierwszy poinformował, że Apple pracował nad łącznością satelitarną dla iPhone’ów w grudniu 2019 r. W zeszłym roku analityk Ming-Chi Kuo informował, że ma ona się pojawić już w iPhonie 13 jednak do tego nie doszło. Na początku roku Gurman powiedział, że Apple nadal pracuje nad tą funkcją i powiedział, że może być gotowa dla iPhone’a 14 jeszcze w tym roku. Gurman twierdził, że funkcja ta będzie przeznaczona do użytku w sytuacjach awaryjnych, umożliwiając użytkownikom iPhone’a zgłaszanie sytuacji kryzysowych i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych do kontaktów alarmowych. Dodał, że funkcja ta może być również dostępna na nowym zegarku Apple Watch.

Według Gurmana, iPhone’y będą potrzebowały specjalnego chipa modemowego do połączenia z satelitami, sugerując, że funkcja ta może być kompatybilna tylko z iPhone’em 14 i nowszymi. Dla porównania, T-Mobile powiedział, że „znaczna większość smartfonów” w jego sieci byłaby w stanie połączyć się z satelitami SpaceX za pomocą istniejących chipów komórkowych.

Dodatkowe szczegóły dotyczące rzekomej funkcji łączności satelitarnej Apple, na przykład tego, czy funkcja będzie ograniczona do Stanów Zjednoczonych, czy dostępna na całym świecie, pozostają nieznane.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx