poniedziałek, 24 czerwca

Na aukcje wystawione przez dom aukcyjny RR Auction trafiło kilkanaście pamiątek związanych z firmą Apple i Steve’em Jobsem. W sierpniu sprzedanych tam zostanie kilka klasycznych komputerów Mac i innych pamiątek Apple, w tym rzadki komputer Apple-1, instrukcja obsługi komputera Apple II podpisana przez Steve’a Jobsa, jego skórzana kurtka bomberka, wizytówka i wiele więcej.

Apple-1, który trafi do sprzedaży, pochodzi z kolekcji Rogera Wagnera i został wcześniej sprzedany w kwietniu 2002 roku na Vintage Computer Festival w 2002 roku. Wagner, który jest autorem pierwszej książki o programowaniu w języku asemblera dla Apple II, jest przyjacielem Steve’a Wozniaka.

Apple-1 został przywrócony do stanu roboczego przez eksperta Apple-1 Corey Cohena i działa z oceną stanu 7/10. Jest dostarczany z oryginalną płytą Apple-1, interfejsem kasety, kasetami, przenośnym magnetofonem i odtwarzaczem kasetowym Panasonic, klawiaturą Apple II, 11 oryginalnymi stronami instrukcji obsługi Apple-1 podpisanymi przez Ronalda Wayne’a i nie tylko.

Apple-1 były pierwszymi komputerami wyprodukowanymi przez Apple i sprzedanymi przez Steve’a Jobsa z garażu jego rodziców w 1976 roku. Pierwotnie wyprodukowano ich 175 egzemplarzy a każdy wyceniono na 666,66 dolarów. Połowa z tych urządzeń nadal istnieje i zaczynają osiągąć na aukcjach coraz większe ceny.

Licytacja Apple-1 rozpocznie się od 50 tysięcy dolarów, a RR Auction szacuje, że może go sprzedać nawet za 450 tysięcy dolarów. W marcu zeszłego roku sprawny komputer Apple-1 został sprzedany za 458 tysięcy dolarów, choć był w nieco lepszym stanie. Niektóre Apple-1 sprzedały się za 815 tysięcy dolarów.

Wraz z Apple-1, RR Auction sprzedaje kurtkę bomberkę Steve’a Jobsa, która była noszona na zdjęciu „środkowy palec dla IBM” z 1983 roku oraz instrukcję obsługi Apple II podpisaną przez Steve’a Jobsa i Marka Markkulę. Zaadresowana do Juliana Brewera notatka w instrukcji brzmi: „Julian, Twoje pokolenie jako pierwsze dorasta z komputerami. Zmień świat! Steven Jobs, 1980”. Julian Brewer jest synem Michaela Brewera, który w 1979 roku negocjował prawa do dystrybucji dla Apple w Wielkiej Brytanii.

RR Auctions spodziewa się, że cena kurtki i instrukcji może urosnąć do 25 tysięcy dolarów.

Na aukcji pojawia się jeszcze kilka innych pamiątek związanych z Apple, w tym podpisane przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka wydanie Macworld, program podpisany przez Jobsa, list podpisany przez Jobsa, płyta główna komputera Macintosh 128K podpisana przez Jobsa i Jefa Raskina, wizytówka Steve’a Jobsa i więcej.

Wszystkie przedmioty wystawione na aukcji trafią do sprzedaży 13 sierpnia.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx