wtorek, 27 lutego

Prezydent Donald Trump podpisał dwa rozporządzenia wykonawcze, które oficjalnie zakazały wszelkich transakcji USA z chińskimi firmami, które są właścicielami TikToka i WeChat jako eskalacja trwającej zimnej wojny technologicznej między dwoma krajami.

Nakazy wykonawcze zabraniałyby „jakiejkolwiek transakcji dokonywanej przez jakąkolwiek osobę lub w odniesieniu do jakiejkolwiek nieruchomości podlegającej jurysdykcji Stanów Zjednoczonych” z ByteDance i Tencent. Nakazy zaczną obowiązywać za 45 dni. TikTok, który jest własnością ByteDance, powiedział, że był „zszokowany” nakazem wykonawczym i w razie potrzeby zareaguje w sądzie.

TikTok jest przedmiotem coraz większej kontroli rządu USA z powodu obaw, że teoretycznie chińskie prawo może zmusić go do przekazania wszystkich zebranych danych użytkownika. Trump powiedział, że TikTok musi sprzedać swoje operacje w USA w ciągu 45 dni, a umowa musi obejmować znaczną płatność na rzecz rządu USA, w przeciwnym razie aplikacja zostanie zakazana. Chiny zareagowały gniewnie na zagrożenie i ostrzegły, że nie zgodzą się na „kradzież” TikToka, jeśli transakcja zostanie zawarta.

Microsoft publicznie potwierdził zamiar zakupu TikToka w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach, a firma prowadzi obecnie rozmowy z ByteDance. Poprzedni raport sugerujący zainteresowanie Apple zakupem aplikacji okazał się chybiony.

WeChat, należący do Tencent, jest w Chinach silnie wykorzystywany jako platforma do przesyłania wiadomości, interfejs dla wielu innych aplikacji i do przeprowadzania transakcji mobilnych. Większość zachodnich aplikacji do czatu jest w Chinach zakazana, ale WeChat jest szeroko używany na całym świecie i ma ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie.

Nakazy wykonawcze mogą również stanowić problem dla wielu innych przedsiębiorstw. Tencent jest inwestorem w kilku amerykańskich firmach w tym Tesla, Reddit i Spotify. Jest także właścicielem znacznej liczby udziałów w Riot Games i Epic Games, twórcach odpowiednio League of Legends i Fortnite.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx