wtorek, 20 lutego

Prezydent Donald Trump planuje zakazać TikToka w Stanach Zjednoczonych, donosi NBC News.

Na pokładzie Air Force One w piątek wieczorem Trump powiedział podobno: „Jeśli chodzi o TikToka, to zakażemy go w Stanach Zjednoczonych”. Określił to działanie jako „odcięcie” i powiedział, że zarządzenie egzekwujące zakaz może zostać podpisane już dziś. „Mam taki autorytet” – powiedział.

W ostatnich tygodniach Biały Dom wykazywał coraz większe obawy dotyczące popularnej aplikacji wideo ze względu na jej własność przez ByteDance, chińskiego właściciela TikToka. Chińskie prawo może zmusić każdą firmę krajową do przekazania wszystkich zebranych danych użytkownika. TikTok śledzi informacje o lokalizacji użytkownika i metadane użytkownika oraz wzbudził obawy dotyczące prywatności i cenzury.

TikTok wielokrotnie twierdził, że jest niezależny, nie podlega żądaniom chińskiego rządu ani chińskim wpływom, ale w środę rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin zasugerował, że Chiny postrzegają TikToka jako spółkę krajową.

Rzecznik TikToka powiedział, że jego najwięksi inwestorzy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a platforma tworzy miejsca pracy, dbając o prywatność i bezpieczeństwo 100 milionów amerykańskich użytkowników.

Krążą pogłoski, że Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie nabycia aplikacji od ByteDance. Chociaż ByteDance prowadzi rozmowy z wieloma firmami na temat ewentualnej sprzedaży, Microsoft wydaje się być głównym kandydatem. Trump powiedział, że nie popiera umowy między ByteDance a Microsoftem. Podobno ByteDance stara się zachować niewielki udział w TikToku z każdej transakcji. Microsoft i TikTok odmówili komentarza dla NBC News na temat negocjacji.

Wcześniej w tym miesiącu Larry Kudlow, główny doradca ekonomiczny Trumpa, powiedział, że został poinformowany, że ewentualny nabywca TikToka „będzie w stu procentach firmą amerykańską”. Amerykański Związek Wolności Obywatelskich powiedział, że plan Trumpa, aby zakazać aplikacji, byłby „zagrożeniem dla wolności wypowiedzi”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx