piątek, 12 lipca

iOS 8.0

Choć iOS 8 ma kilka nowych funkcji i ulepszeń, to jego wprowadzenie nie okazało się całkowicie bezproblemowe dla niektórych użytkowników, a wydajność niektórych iPhone’ów i iPadów po aktualizacji mocno spadła. Skala spadku wydajności wydaje się zmieniać, od delikatnie wolniejszego zachowania się iOS czy zaledwie wyjątkowych przycięć podczas animacji do w najgorszym wypadku całkowitego spowolnienia iOS w porównaniu do tego, jak zachowywał się w poprzedniej wersji.

Mając podobne doświadczenia z iPhone’em 5 i otrzymując codziennie po kilka zapytań, co zrobić z urządzeniem, które zwolniło postanowiłem zebrać kilka wskazówek, które mi i nie tylko zdecydowanie pomogły. Pierwsze dwie są bardzo proste i nie wymagają zbyt wiele wysiłku, a więc jeśli doświadczacie drobnych problemów to zacznijcie od nich. Trzecia rada polega na kompletnym zresetowaniu i przywróceniu urządzenia i przeznaczona jest dla użytkowników cierpiących na ciągłe problemy z wydajnością, dla których pierwsze porady okazały się zupełnie nie skuteczne.

Jeśli spadek wydajności jest sporadyczny i objawia się np. wolniejszym wykonywaniem pewnych czynności takich jak otwieranie aplikacji, można łatwo go poprawić wykonując tzw. „hard restart” iPhone’a, iPada lub iPoda touch. Jest to często pomocne w przypadku urządzeń, które po zaktualizowaniu do iOS 8 nie zostały uruchomione ponownie w ten sposób. „Hard restart” iPhone’a czy iPada jest banalnie prosty i polega na jednoczesnym przytrzymaniu przycisku zasilania i przycisku Home do momentu, aż na ekranie pojawi się logo Apple, oznaczające przymusowy restart. Trwa to około 10-15. Po wyświetleniu logo firmy Apple, można puścić oba przyciski.

Hard restart

 iOS uruchomi się po krótkim czasie, a gdy to robi, zobaczycie szybszą reakcję aplikacji i jednoczesny wzrost szybkości urządzenia.

Jeśli ze spadkiem prędkość iOS 8 macie do czynienia tylko w przypadku w animacji, ruchu czy klatkowania ekranów, można to obejść wyłączając efekty animacji. W codziennym użytkowaniu nie wpłynie to negatywnie na samą rozdzielczość czy wyświetlany obraz, a sprawi, że urządzenie będzie działać szybciej.

Wyłączanie animacji ruchu jest łatwe, po prostu idź do: Ustawienia> Ogólne> Dostępność> Redukuj ruch i włączcie to ustawienie.

Attachment-1 2

Efekt jest natychmiastowy. Nie będziecie mieć już efektów animacji w iOS i zauważycie proste przejścia pomiędy aplikacjami, które będą o wiele szybsze. Zmiana ta naprawdę poprawia szybkość każdego urządzenia, nawet iPhone’a 6.

Czas na przywracanie czystego iOS 8..

Jeśli powyższe metody okazały się w Waszym przypadku niewystarczające, a iOS 8 działa odczuwalnie wolniej w stosunku do poprzedniej wersji, zarówno w otwieraniu aplikacji, wszelkich interakcji z urządzeniem, wolno reaguje na gesty lub w ogóle na nie nie odpowiada to potrzebujecie całkowitego wymazania iPhone’a i przywrócenia czystego iOS 8.

Oczywiście przed takim zabiegiem niezbędne jest wykonanie kopii zapasowej iPhone’a, iPada lub iPoda touch czy to w iCloud czy w iTunes, a najlepiej dla bezpieczeństwa w obu miejscach, a następnie można przejść proces całkowitego zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych, prostą procedurą, która usuwa wszystko z urządzenia i pozostawia urządzenie całkowicie czyste.

HT1766-ios7-set_up_your_phone-003-pl

Po zakończeniu procesu resetowania fabrycznego należy wybrać przywrócenie iPhone’a lub iPada z wykonanej wcześniej kopii zapasowej, która przywróci bez straty wszystkie aplikacje, ustawienia, kontakty i wszystko co mieliście na urządzeniu.

Procedura czyszczenia i przywracania jest trochę uciążliwa, ale w sumie też jest dość łatwa i naprawdę działa w przyspieszeniu większości urządzeń, w których występuje obniżenie wydajności po aktualizacji do iOS 8.

Wreszcie najważniejsze, ale o tym chyba nie muszę Wam przypominać. Nie zapominajcie o instalowaniu aktualizacji iOS 8!

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli naprawdę mamy do czynienia z problemami oprogramowania systemowego, które są przyczyną problemów z wydajnością to Apple prawie na pewno się z nimi zapoznał i będzie aktywnie chciał je rozwiązać. W związku z powyższym, to naprawdę ważne, aby regularnie instalować aktualizacje, gdy staną się one dostępne. Główne zmiany wydajności zazwyczaj pojawiają się w formie małych aktualizacji. Wielu użytkowników odzyskało pełną sprawność urządzeń po zainstalowaniu iOS 8.0.2 dlatego każda aktualizacja jest warta pobrania.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
9 lat temu

właśnie WŁĄCZYĆ redukcję ruchu, a nie WYŁĄCZYĆ

Michał
Michał
9 lat temu

8.0.1 też było warte pobrania? ahahahahahahahahahaha

Blob_
Blob_
9 lat temu

A to dobre, tnie ci się animacja? Rozwiazanie… wyłącz je:) to tak jakby w samochodzie było niewywazone koło które sprawia problemy, a rozwiązaniem tego problemu było jego zdemontowanie 😀

Blob_
Blob_
Reply to  AppleWorld
9 lat temu

sorry to jest tak ze producent powinien zoptymalizować OS tak aby działał poprawnie na „starszym” sprzęcie, wyświetlanie animacji to nie jakieś skomplikowane działanie wymagajace 1000 rdzeni! Rozumiem ze spowolnienie jest w niektórych nackanych fajerwerkami programach, ale nie przy takich blachach sprawach jak animacje zamykania aplikacji !

Łukasz
Łukasz
9 lat temu

Śmiga aż miło na iP5 🙂

Michał
Michał
9 lat temu

Każdy iPhone będzie działał wolniej z nowszą wersją systemu. Dlaczego? Bo jego podzespoły są kiepskiej wydajności. Tak było jest i będzie. Miałem 4S i był to mój ostatni produkt apple. Teraz tylko android ogromna funkcjonalność i szybkość działania.

Michał
Michał
Reply to  AppleWorld
9 lat temu

Powiem tak. Każdy szanujący się producent który chce mieć zysk i wielu zadowolonych klientów. Produkuje takie urządzenie które mimo wielu aktualizacji działa płynnie. Przykład? Nexus 4, Nexus 5, i teraz 6. A iPhone cena z kosmosu a jakość taka sobie. Wybaczyć można by apple wiele jego błędów jak by kosztował o wiele mniej. ..

Dzidzia
Dzidzia
Reply to  AppleWorld
8 lat temu

Posiadałem iPhona 4S z ios 7 tragedia!!! posiadam iPhona 5 z ios 6.1.4 poezja:) nie chcę innego telefonu, minusy w nowych systemach to takie że po wgraniu w takiego 4s ios 8, nie ma dostępnego downgrade-a! błąd, apple stracił na najnowszych poczynaniach z systemem żenada! jeśli w przyszłości nie będzie możliwości o której mowa to na pewno dominował będzie android

Macias Wiśniewski
Macias Wiśniewski
9 lat temu

nie powinni wylaczac ios 5 i 6 do starszych telefonow i by bylo git !!!

12
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx